12. ročník Pardubického letního kina Pernštejn: Návrat do centra města, bohatý program a více hvězd!

Už pouhé dny a hodiny dělí Pardubice od startu jedné z největších kulturních událostí roku: 30. června otevře už podvanácté své brány Pardubické letní kino Pernštejn a s ním začnou sladké dva měsíce prázdnin, plné skvělých filmů, zajímavých setkání s filmovými tvůrci a především letní romantiky. Letos o to větší, že se kino vrací zpět do centra města k Tyršovým sadům. Vlahé večery, zelený park, jemně šumící Labe, stříbrné plátno a příjemná společnost – dokážete si představit lepší způsob léta?

Pardubické letní kino je unikát. Nejen tuzemský, ale i evropský. Je největší v celé České republice a svým pojetím a koncepcí výjimečné i v evropských poměrech, protože víc než letním kinem je spíš filmovým festivalem. Proto také už pátým rokem probíhá pod záštitou Ministerstva kultury ČR, proto bylo vyhlášeno nejoblíbenějším prázdninovým projektem Pardubického kraje, proto bylo zařazeno na seznam nejvýznamnějších akcí města Pardubice na léta 2015-2017, proto se těší podpoře hejtmana i primátora. Proto do něj také rádi jezdí filmaři – právě příjezdy filmových delegací posouvají Pardubické letní kino blíže festivalům. Své by o tom mohli vyprávět režiséři Juraj Herz, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Filip Renč, Irena Pavlásková, Olga Špátová, Zdeněk Troška, Zdeněk Zelenka, Miroslav Šmídmajer, Dan Přibáň, dokumentarista Jan Novák a řada dalších, kteří si Pardubické letní kino oblíbili a pravidelně a rádi se vracejí.

Dalším specifikem, které Pardubické letní kino Pernštejn odlišuje od ostatních kulturních podniků podobného druhu, je ucelená dramaturgie. Filmy jsou pečlivě vybírány tak, aby si každý divák odnesl co nejkomplexnější obraz o současné kinematografii, a pro zasvěcenější jsou připraveny jako bonus i filmové minifestivaly  – loni to byla přehlídka latinskoamerické tvorby, letos jsou na srpen připraveny retrospektivy dvou významných tuzemských režisérů. Jednotlivé dny v týdnu jsou navíc zasvěceny jednotlivým žánrům, takže návštěvníci si mohou sestavovat program dle vlastních potřeb a chutí, protože vědí, že středy patří dětem, pátky se nesou ve znamení současné tuzemské tvorby, soboty ve znamení snímků, oceněných Oscarem, a neděle patří tzv. blockboosterům neboli celosvětově úspěšným filmovým hitům. Ve 12. ročníku dochází na četná přání diváků k dramaturgické změně a pondělky budou patřit animovaným filmům.

Letní kino se vrací do Tyršových sadů

Letos ale čeká příznivce Pardubického letního kina Pernštejn i celá řada překvapení. Tím nejviditelnějším je změna místa, resp. návrat z prostor u Skateparku zpět do centra města. „Plníme tím přání spousty fanoušků, kteří s nostalgií vzpomínali na projekce v Tyršových sadech a každý rok se nás ptali, kdy se do toho krásného a romantického prostředí vrátíme", říká jeden ze zakladatelů a organizátorů Pardubického letního kina Jan Motyčka. „Vše se povedlo až letos a velkou zásluhu na návratu letního kina do krásných přírodních kulis má Nadace pro rozvoj města Pardubic, která nám vyšla maximálně vstříc a pozemek, bezprostředně navazující na Tyršovy sady, nám pronajala. Jsme tomu velmi rádi, protože filmový zážitek bude umocněn i zážitkem estetickým – park, Labe, na dohled historické centrum – co víc bychom si mohli všichni přát? Nic, snad s výjimkou pěkného počasí, ale poručit dešti zatím nedokážeme", uzavírá s úsměvem Jan Motyčka.

12. ročník Pardubického letního kina Pernštejn bude letos výjimečný i díky nové promítací a ozvučovací technice, která si co do kvality nijak nezadá s vybavením těch nejkvalitnějších multikin. Samozřejmostí bude i velké nasvícené pódium, určené pro filmové delegace a vzácné hosty. Velkou novinkou bude speciální doprovodný program, který bude klást důraz na propojení kinematografie s dalšími uměleckými žánry, takže budou návštěvníci aktivněji zapojeni.

Červencová promítání v Pardubickém letním kině Pernštejn začínají každý den ve 21:30 a vstupné je již tradičně zdarma. Lze ale přijít mnohem dříve, protože nudou nikdo trpět nebude. O tělesné blaho diváků bude pečovat personál řady stánků s občerstvením, přičemž některé z nich budou mít celodenní provoz, takže všichni budou moci sytí a spokojení strávit v krásném prostředí mnohem více času. Podávat se bude nejen popcorn, ale i vybrané dobroty z různých druhů masa a zeleniny; žízeň budou zahánět skvěle vychlazená točená piva a limonády z produkce Pardubického pivovaru, který je už tradičním a letitým partnerem akce. Pardubické letní kino Pernštejn tradičně zahajuje novou sezónu projekcí divácky nejúspěšnějšího českého filmu poslední doby. Loni dvouměsíční maraton filmů odstartovala Lída Baarová, letos to bude Anděl Páně Jiřího Stracha.

Více informací najdete také na www.letni-kino.cz

Program na červenec:

Zdroj a foto: Cinema Time, s.r.o.