Zrozen pro cello…

Pardubice – Tomáš Jamník, vítěz Pražského jara z roku 2006, jedna z nejvýraznějších uměleckých osobností současné české hudební scény, ukáže, že byl zrozen pro cello. Za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice zahraje violoncellový koncert Roberta Schumanna. Antonio Salieri a Luigi Cherubini jsou dalšími autory, jejichž hudba bude znít 15. ledna aulou pardubické univerzity. Koncert diriguje Jakub Klecker. 

Úvodem zazní dílo Antonia Salieriho, nechvalně známého hlavně v souvislosti s životem Wolfganga Amadea Mozarta. Pokusí vyvrátit nepravdivé soudy o Salieriho kompoziční neschopnosti. „Salieri se věnoval především Vídni, kde se stal dvorním kapelníkem, všeobecně váženým skladatelem i vynikajícím učitelem. Mozart a o pouhých šest (!) let starší Salieri se navzájem uznávali a jejich rivalita nebyla o nic větší, než je tomu v podobných případech i dnes,“ říká dramaturg orchestru Bohuslav Vítek. 

V jednom z vrcholných děl Roberta Schumanna se v první půli koncertu představí Tomáš Jamník, který se kromě sólové dráhy věnuje také komorní hře. Je členem Dvořákova tria. Pravidelně vystupuje jako člen Berlínské filharmonie a bývá často zván coby porotce do violoncellových soutěží. Je autorem a tváří projektu Vážný zájem, jehož cílem je vzbudit zájem o vážnou hudbu prostřednictvím série koncertů probíhajících v českých domácnostech. 

Večer uzavře Symfonie D dur Luigiho Cherubiniho. „Tuto jedinou jeho symfonii u něho objednala v roce 1815 londýnská Filharmonická společnost a dodnes zastává zvláštní místo v historii tohoto žánru,“ podotýká k Cherubiniho skladbě Bohuslav Vítek. 

Jakub Klecker, dirigent koncertu, je šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc a zároveň ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Spolupracuje s většinou českých orchestrů, vystupuje i v zahraničí. 

Vstupenky na koncert Zrozen pro cello jsou k dostání online na www.kfpar.cz a také v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. 

Koncert z cyklu Čekání na návrat 

Kdy & kde: středa 15. 1. 2019 v 19.00 hodin 
Aula Arnošta z Pardubic, Univerzita Pardubice, Polabiny 
Program:
Antonio Salieri (1750–1825): Sinfonia D dur Veneziana 
Robert Schumann (1810–1856): Koncert pro violoncello a orchestr a moll 
Luigi Cherubini (1760–1842): Symfonie D dur 
Účinkující:
Tomáš Jamník – violoncello
Jakub Klecker – dirigent 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •