Zpěváčci s Rybou…

Pardubice – Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby je u nás nejčastěji prováděnou skladbou, a to v profesionálních i amatérských kruzích. Tradičně ji do svého předvánočního programu řadí také Komorní filharmonie Pardubice. Nejinak tomu bude i letos. Vedle „Rybovky“ zazní 18. prosince na univerzitě také vánoční písničky, koledy a pastorely. Na provedení se podílí nejen domácí zpěváci a instrumentalisté, ale i hosté z Prahy. Diriguje Zdeněk Klauda. 

Hudbu, umocňující vánoční atmosféru, nejlépe přijímáme právě na vánočních koncertech. Zaznívají na nich jak koledy, tak i slavná Rybova mše z roku 1796. Letošní vánoční koncert KFP bude zpestřen celou řadou zajímavých účinkujících. Hlavními sólisty jsou významní čeští pěvci mladší generace – sopranistka Markéta Böhmová, altistka Jarmila Balážová, tenorista Václav Lemberk a basista Václav Jeřábek. Velmi vítaným hostem je mezinárodně renomovaný Pražský komorní sbor, který vystupuje s nejlepšími českými orchestry a dirigenty. Zdeněk Klauda – dirigent večera – je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze. Diriguje koncerty doma i v zahraničí. Je zván k nastudování převážně českých oper do prestižních evropských operních domů (např. Bayerische Staatsoper Mnichov či Opera National de Paris) a na významné festivaly. 

Koledy zazpívá Dětský pěvecký sbor Zpěváčci působící při ZŠ v Pardubicích Polabinách. Sbor v roce 1999 založila učitelka školy Monika Kadlecová. Za dobu své existence sbor získal „Stříbrná“ i „Zlatá“ pásma v řadě celostátních i regionálních soutěží. Spolu se Zpěváčky vystoupí Žesťové kvinteto KFP, jehož uměleckým vedoucím je první trumpetista KFP Michal Chmelař, a děti ze ZUŠ Přelouč. 

Koncert z cyklu Již tradičně. 

Kdy & kde: středa 18. 12. 2019 v 19.00 hodin 
Aula Arnošta z Pardubic, Univerzita Pardubice, Polabiny 
Program: Čas Vánoc – vánoční písničky, koledy a pastorely 

Jakub Jan Ryba (1765 – 1815): Česká mše vánoční Hej, mistře! 

Účinkující: Markéta Böhmová – soprán Jarmila Balážová – alt Václav Lemberk – tenor Václav Jeřábek – bas Dětský pěvecký sbor Zpěváčci (sbormistryně Monika Kadlecová) Pražský komorní sbor Žesťové kvinteto KFP a žáci ZUŠ Přelouč (umělecký vedoucí Michal Chmelař) Komorní filharmonie Pardubice Dirigent Zdeněk Klauda 

Vstupenky jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •