„Život u divadla je báječný. Když se daří," řekl čerstvý osmdesátník, herec Václav Dušek

Pardubice – „Život u divadla je báječný. Když se daří. A myslím, že v Pardubicích se daří celkem dost," řekl čerstvý osmdesátník, herec VÁCLAV DUŠEK.

Narozeniny oslavil přímo na jevišti

Kulaté narozeniny oslavil po představení přímo na jevišti Východočeského divadla. „Jde o nádherné divadlo. Ale mnohem podstatnější je, že je tu skvělý herecký soubor a diváci chodí na své herce. To je úžasné," konstatoval herec, který v pardubickém angažmá strávil 18 let.    

„Vždycky jsem velice stál o to dostat se k divadlu. Toužil jsem po tom, ačkoliv jsem neměl žádnou průpravu. Pořádně jsem ani nevěděl, co to obnáší, že nestačí jen přijít a ukázat se, jak vypadám, ale že je potřeba také něco umět," poznamenal v jednom z rozhovorů Václav Dušek. 

Nejdříve nastoupil do královéhradeckého divadla jako externí herec malých rolí. „Pak jsem tam pracoval jako kulisák a osvětlovač a odkoukával jsem řemeslo od kolegů. Potom mě angažoval ředitel Josef Zajíc do Šumperka. Tak se mi vlastně splnilo, co jsem nejvíc chtěl. Na herectví mě nejvíc přitahovala odezva diváků, že věří tomu, co my na jevišti předvádíme. To bylo pro mě něco nového," podotkl muž, který na jevišti strávil více než půl století. 

Slušnosti není nikdy dost…

Jeho nejoblíbenějšími rolemi ve Východočeském divadle byl Colas v inscenaci Kohoutovy hry Král Colas Kolikátý (2005) a Šašek v Markétě Lazarové (2009). 

Za nejdůležitější považuje fakt, že ještě žije. Dokonalé štěstí podle něj neexistuje, ale ve skrytu duše sní o tom, že až se znovu narodí, bude rentiérem. V životě se vždy řídil jednoduchým heslem: Slušnost. Té prý není nikdy dost…

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ