Živný: autokemp v Břehách je v Česku unikátní pro vozíčkáře…

Břehy – Dotace Pardubického kraje pro sport a cestovní ruch využívají také v Břehách na Přeloučsku. Ty nejvýznamnější putují do Autokempu Buňkov, který patří obci, a zejména do jeho infrastruktury určené pro hendikepované návštěvníky. O dalším rozvoji areálu jednal radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity René Živný s jednatelkou autokempu Lucií Jelínkovou a starostou Břehů Pavlem Jiravou.

„Buňkov je v rámci naší republiky unikátní, je tu bezbariérové ubytování pro 32 lidí a Pardubický kraj pomohl v minulých letech s vybudováním bezbariérového sjezdu do vody a zakoupením vozíků MLOK pro hendikepované, se kterými se dostanou až do rybníka. Letos přidáváme částku 91 tisíc korun na opravy chodníků včetně bezbariérových nájezdů," říká René Živný a pokračuje: „Kromě toho tu podporujeme také cykloturistiku.  V katastru obce je vyznačena bezbariérová trasa Klubu českých turistů a obcí prochází také dálková cyklotrasa. Výhodou je, že leží i na trase Labské stezky. Ve spolupráci s nadací Partnerství jsme sem proto nechali instalovat veřejnou cyklopumpu. V loňském roce jsme přispěli 171 tisíc korun na vybudování úschovny jízdních kol v autokempu, takže se lidé nemusí o svá kola strachovat, když se jdou vykoupat."

Zájem ze strany vozíčkářů o místní autokemp je obrovský a apartmány jsou vyprodané na téměř další dva roky. „Určitě bychom užili ještě jeden bezbariérový objekt, místo na něj máme, jen finance scházejí," říká Lucie Jelínková. Bydlení tu využívají i lidé po úraze, kteří si musejí dát upravit byt. „Loni jsme měli rekordní návštěvnost, přijelo celkově na 9 tisíc turistů, ale také školy v přírodě nebo sportovci. Oblíbili si to zde i návštěvníci ze zahraničí. Lidé na vozíčku oceňují, že je tu jedinečná možnost přírodního koupání, která jinde není dostupná. Často tu také máme soustředění hendikepovaných sportovců, a to jak od nás, tak třeba ze Srbska nebo Uruguaye," dodává vedoucí kempu. Letos zde návštěvníky čeká opravená kavárna a prodejna i nové bezbariérové nájezdy k sociálním zařízením.

Starosta Pavel Jirava představil radnímu Živnému projekt druhého turistického okruhu kolem rybníku, který by v délce tří kilometrů mohl sloužit k vyjížďkám i procházkách. „Dále chceme opravit sportoviště u kempu, které slouží jak návštěvníkům, tak i místním obyvatelům a rodinám, které tudy projíždějí na kolách," řekl starosta. Břehy jsou prostě cyklopřívětivé.

Zdroj a foto: Pardubický kraj