Železniční muzeum v Dolní Lipce získává konkrétní obrysy

Orlickoústecko – Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila projektový záměr na vybudování železničního muzea v areálu nádraží v Dolní Lipce. Tento projekt je připravován do výzvy operačního programu INTERREG Česko – Polsko s předpokládanými náklady projektu ve výši 68,8 milionu korun. Předpokládaná výše evropské dotace činí 58,5 milionu korun.

„O vybudování železničního muzea v Dolní Lipce jednáme velmi intenzivně s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku, Národním technickým muzeem, ale také polskými partnery z Dolnoslezského vojvodství. Pro nás se jedná o zcela unikátní příležitost na vytvoření muzea s přesahem mimo území našeho kraje. Zároveň tímto budeme schopni vytvořit důstojné zázemí pro depo v rámci pravidelných letních jízd. Velice detailně procházíme architektonickou studii tak, abychom vytvořili areál, který bude obsahovat vše potřebné pro plnohodnotné expozice a jeho financování bude pro krajský rozpočet zvládnutelné. V tuto chvíli činí předpokládaná hodnota projektu 68,8 milionu korun s tím, že výše dotace by mohla dosáhnout 58,5 milionu korun," uvedl hejtman Martin Netolický.

Právě možnost získání evropských dotací je pro kraj jedním z hybatelů celého projektu. „Nové programové období v rámci přeshraničního operačního programu INTERREG Česko – Polsko nám skýtá velkou příležitost získat v rámci podpory cestovního ruchu velmi významné finanční prostředky. Je pravdou, že pokud by tento dotační titul neexistoval, tak bychom projekt v rámci krajského rozpočtu realizovali velmi složitě a s velkou pravděpodobností etapovitě. Nyní máme možnost vytvořit plnohodnotné železniční muzeum v unikání lokalitě. Jsem přesvědčený, že tento projekt bude ukázkou toho, že evropské fondy dávají smysl a pomáhají rozvoji regionů," řekl radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj