Zeď pod silnicí v Českých Heřmanicích se hroutí, musí přijít oprava

Orlickoústecko – Opěrná zeď pod silnicí II/317 v Českých Heřmanicích se nejspíš vlivem těžké dopravy hroutí. Zatím má pomoci provizorní řešení a je nutné ihned začít s přípravou celkové rekonstrukce v roce 2023. Kraj stav silnice a finanční prostředky řeší spolu se samosprávou městyse.

České Heřmanice v nedávných dnech navštívil i náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš. „Opěrná zeď komunikace i s hrází byla v minulosti postavena zřejmě z důvodu regulace řeky, která tekla v korytu vedle komunikace. Jezdí zde stále větší množství těžké techniky než dříve a to jsou hlavní důvody, proč se zeď začala hroutit. Spolu s panem starostou jsme ihned začali hledat řešení," sdělil Kortyš. Zvýšený provoz obcí projíždí mimo jiné při uzavírkách silnice I/35, provoz je ale vyšší i v době, kdy je silnice první třídy průjezdná. „Mnohonásobně se zde zvýšil průjezd aut. Problematická i je zemědělská technika, která je stále těžší," uvedl starosta Českých Heřmanic Miloš Sobel.

V současné době se s projektanty řeší, jak silnici zabezpečit na zimu, na jaře by potom měla začít komplexní oprava. „Vzhledem k umístění silnice musíme řešit i majetkové věci. Zatímco silnice patří kraji, zeď už je majetkem obce. Vše se musí konzultovat také s povodím Labe," uvedl Kortyš. V současné době je v místě omezená doprava, aby nedocházelo k dalšímu poškození zdi a jedná se s projektanty a technology o jejím co možná nejlepším zabezpečení. „Na jaře by potom měla proběhnout celková oprava. Jednou z možností jak lépe zabezpečit zeď na zimu, je například val z lámané skály, aby se zabránilo větším škodám a zvýšila bezpečnost " dodal Kortyš.

Autor: Michele Vojáček
Zdroj a foto: Pardubický kraj