Závěr s Ódou na radost…

Pardubice – Komorní filharmonie Pardubice uzavírá abonentní koncerty 50. sezony Devátou symfonií Ludwiga van Beethovena. Každé její uvedení bývá výjimečné, nejinak tomu bude i nyní. Beethovenova Devátá uzavírá totiž nejen jubilejní sezonu, ale je pro filharmonii zároveň dočasným rozloučením se Sukovou síní Domu hudby. Kdo jiný by tak koncerty mohl dirigovat než šéfdirigent KFP Stanislav Vavřínek. 

„Každé uvedení Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena vybočuje významem i mimořádností svého hudebního sdělení z běžné řady skladeb uváděných na obvyklých koncertech,“ říká k Beethovenovu dílu dramaturg orchestru Bohuslav Vítek, „pravděpodobně žádné jiné dílo na nás nepůsobí takovou aktuálností a obsahem své výpovědi, takovou přesvědčivostí a silou hudebního vyjádření.“ Óda na radost funguje již řadu let jako hymna Evropské unie a již v minulosti měla několikrát společensko-politickou funkci. Celou symfonii provedly spojené německé sbory a světové orchestry pod taktovkou Leonarda Bernsteina v roce 1989 na oslavu pádu totalitního režimu. 

Provedení symfonie se spolu s Komorní filharmonií Pardubice v Sukově síni Domu hudby účastní i Pražský filharmonický sbor (sbormistr Lukáš Vasilek) – přední evropský a současně nejstarší český profesionální sbor s nepřerušenou historií od roku 1935. Chybět nebudou ani vynikající sólisté: Marie Fajtová – přední česká sopranistka, sólistka opery Národního divadla v Praze; neobyčejně všestranná Markéta Cukrová (alt); laureát řady mezinárodních soutěží a stálý host operního souboru Národního divadla Praha Richard Samek (tenor); sólista Národního divadla Brno David Nykl (bas).

Vstupenky lze zakoupit online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. Zájemci jsou zváni před středečním koncertem do Malého sálu Domu hudby na tradiční besedu s protagonisty koncertů. 

Abonentní koncerty Závěr s Ódou na radost budou pro Komorní filharmonii Pardubice posledními, které před započetím rekonstrukce Domu hudby absolvuje v Sukově síni. Cykly abonentních řad budou obnoveny v březnu 2020 s tím, že předprodej bude zahájen v lednu 2020. Více informací na webu www.kfpar.cz a v programové brožuře, která bude k dispozici v Turistickém informačním centru v Pardubicích od 13. června. 


Kdy & kde: pondělí 10. 6. 2019 / úterý 11. 6. 2019 / středa 12. 6. 2019 vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích 

Program: Ludwig van Beethoven (1770–1827): Symfonie č. 9 d moll se závěrečným sborem na Ódu na radost Friedricha Schillera 

Účinkující: Marie Fajtová – soprán, Markéta Cukrová – alt, Richard Samek – tenor, David Nykl – bas 

Pražský filharmonický sbor, sbormistr Lukáš Vasilek 
Komorní filharmonie Pardubice Stanislav Vavřínek – dirigent 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •