Zastupitelé okusili krajinu nominovanou do UNESCO…

Pardubice/Kladruby nad Labem – Výbor Zastupitelstva Pardubického kraje pro sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch jednal tento týden v Kladrubech nad Labem. Probíral přidělení programových dotací ve své gesci a jeho členové měli možnost se také seznámit s krajinou pro chov ceremoniálních koní, která letos usiluje o zapsání na seznam UNESCO.

Členové výboru tentokrát zasedali v Císařském hostinci. „Předložil jsem výboru mimo jiné i navržené dotace v oblasti sportu a volnočasových aktivit. V tomto programu jsme dostali 718 žádostí. Hodnotící komise doporučila podpořit celkem 617 žádostí v celkové hodnotě 22,6 milionu korun. Do programových dotací na podporu infrastruktury cestovního ruchu došlo letos 61 žádostí a tady hodnotící komise doporučila podpořit 53 žádostí celkem 8 miliony korun,“ uvedl radní René Živný.

Zastupitelé se pak seznámili s tím, jakou roli hraje kladrubský hřebčín v cestovním ruchu v kraji a jaký má potenciál do budoucnosti. „Po jeho rekonstrukci každoročně roste jeho návštěvnost, a pokud bude úspěšný návrh na zapsání se seznam památek UNESCO, můžeme i do budoucna počítat zejména s růstem zájmu ze zahraničí. Tomu by se měla přizpůsobit i další podpůrná infrastruktura v okolí,“ dodal Živný. V roce 2018 navštívilo hřebčín 83 tisíc lidí, o rok dříve 75 tisíc.

Do UNESCO je nominována celá krajina hřebčína, která už téměř 500 let nepřetržitě slouží chovu ceremoniálních koní. Je pravidelně členěná pastvinami, loukami a alejemi, které vedou ke třem stájovým dvorům v Kladrubech nad Labem, Josefově a Selmicích – Františkově. Celý areál o rozloze dvanácti kilometrů čtverečních byl prohlášen v roce 2001 za národní kulturní památku. Stanovisko Mezinárodní rady památek a sídel ICOMOS, která je poradním orgánem UNESCO, by mělo být známu do poloviny letošního roku.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •