Zářijová Pardubická všestrannost byla doménou žen…

Pardubice – Celkem šest soutěží nabídly zářijové závody Pardubické všestrannosti. Konaly se tentokrát souběžně s mezinárodní výstavou Koně v akci, na které tento náročný sport jezdci všestrannosti prezentovali zajímavou ukázkou. Samotné závody ovládla Eliška Orctová, která získala dvě první a jedno druhé místo. Nejvyšší soutěž stupně L (1*) vyhrála Dominika Tomíková.

Právě kvůli souběhu s výstavou Koně v akci se všechny tři disciplíny tentokrát jezdily v dostihové dráze, kde vyrostla kolbiště pro drezuru i parkur. Na všech krosových tratích stálo více než sto skoků.

Vypsáno bylo šest soutěží, z nichž tou nejvyšší byla Cena firmy VOBO spol. s r.o. stupně L(1*). Dominika Tomínková v sedle Flory 13 v této soutěži předvedla nejlepší drezuru a i přes jedno zaváhání na parkuru a trestné body za čas v terénní zkoušce udržela první místo. Reprezentuje stáj Derby, spolek. Za ní se umístila Miriam Záveská s Pinarello před Gabrielou Adamcovou na Linzi, Stanislavem Vrtkem na Texas Rock a Lukášem Létalem na Eclair du Mestivel.

Druhá nejvyšší soutěž jednoznačně patřila Elišce Orctové. Reprezentantka JC Rusek v Ceně Provet – ZL brala první i druhé místo. S prvním koněm Kirea i druhým Laidalem předvedla ukázkovou drezuru a obešla se bez chyb a trestných bodů jak v terénní, tak ve skokové zkoušce. S odstupem 3,94 trestných bodů na druhé místo se třetí umístila Lucie Kacafírková s Contino 1 před Barborou Lukešovou s Casstango a znovu Lucií Kacafírkovou, tentokrát s Expectancy Lucy.

Eliška Orctová zvítězila také v soutěži stupně Z, v Ceně společnosti ADW FEED a.s., a to díky skvělému výsledku v drezuře a bezchybné terénní i skokové zkoušce. S koněm Jethro dosáhli výsledku pouhých 29,67 trestných bodů. Druhá byla s odstupem 3,66 tr. bodů Adéla Dětková s Šejna 3, třetí Nela Havelková s Ladaron 1, čtvrtá Pavla Pavouková s koněm Neť a pátá rakouská jezdkyně Dunja Schicht s Mr. Benjo.

Nejúspěšnější jezdkyní závodů se
stala několikanásobná mistryně České republiky Eliška Orctová,

„Koně závodili super, ve všech třech dnech jsem měla výborný pocit. Závodit v dráze nebylo špatné, je tam dobrý povrch. Samozřejmě atmosféra je vždycky lepší na kolbišti a asi to tam vypadá i lépe. Na druhou stranu v dráze jsou koně klidnější, tady na kolbišti to na ně určitě působí víc," hodnotila závody Eliška Orctová.

Eliška byla také jednou ze tří jezdců všestrannosti, kteří olympijský sport prezentovali divákům na výstavě Koně v akci. Krátké ukázky z drezury, parkuru i krosu byly součástí komponovaného programu. „Takhle před diváky jsem nikdy disciplínu nepředváděla. Je to určitě jiné než závody. Člověk má v hlavě, aby se to hlavně povedlo, aby lidé viděli hezkou ukázku a líbilo se jim to. Je to výborná reklama pro náš sport," dodala Eliška.

V dalších třech soutěžích také vítězily dámy. V Ceně časopisu Jezdectví ZK těsným rozdílem zvítězila Lucie Příhodová s Expertkou před Lukášem Létalem, který závodil v sedle koně San 716. Třetí byla Andrea Novotná s koněm Eso, za nimi se umístil dvojnásobný účastník olympijských her Jaroslav Hatla s koněm Dark Diamond 66. Pátá skončila Miriam Záveská s koněm Prescilla.

Nejméně obsazenou soutěží byly závody pony. V Ceně Equistrians – Pony L zvítězila Andrea Novotná s Flora 15 a v Ceně Alavis – Pony ZL Nikola Hlavatá v sedle koně jménem Šejba.

Nad seriálem závodů Pardubické všestrannosti v roce 2020 záštitu převzal ministr obrany České republiky Lubomír Metnar.

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.