Zájem o testování se zvyšuje, laboratoře vyšetřují stovky vzorků denně. Důležitá je registrace v on-line systému…

KRAJ – Vzhledem k současné epidemiologické situaci a narůstajícímu zájmu o testování na koronavirus vyšetřují laboratoře v Pardubické i Litomyšlské nemocnici stovky vzorků denně. Nemocnice Pardubického kraje se snaží navyšovat kapacity, pardubické odběrové místo začíná testovat i o víkendu a chystá se i další prodloužení provozní doby.

Až 235 zájemců denně odebírá v posledních dnech odběrové místo v Litomyšlské nemocnici, které je otevřené každý všední den od 7.00 do 12.00 hodin. Kapacita místa je však 30 pacientů za hodinu, tedy 150 za den. „Doporučujeme pacientům, aby při registraci sledovali možnosti obou odběrových míst, tedy i v Pardubické nemocnici,“ říká ústavní epidemioložka Nemocnice Pardubického kraje Lucie Bareková. V Pardubické nemocnici je odběrové místo v provozu každý všední den od 8.00 do 12.00 hodin a nově také o víkendu od 7.00 do 9.00.

Až 30 pacientů za hodinu

Důležité je, aby byli pacienti zaregistrováni v nemocničním on-line rezervačním systému. Ten nabízí, stejně jako na jaře, hodinová rozmezí a rezervace na následující den uzavírá vždy v 11.00. „Před odběrem musí být každý pacient zanesen minimálně do dvou informačních systémů. Díky tomu, že v on-line formuláři pacienti vyplní potřebné údaje předem, administrativa nezpomaluje provoz odběrového místa a je tak možné na každém odběrovém místě za hodinu odebrat zmíněných 30 pacientů,“ vysvětluje Lucie Bareková. Při samotném odběru už pak proběhne pouze kontrola a případná oprava vyplněných údajů. Bareková také doplňuje, že registrací a příchodem na odběrové místo v určeném časovém rozmezí se snižuje epidemiologické riziko. Pacienti by samozřejmě také měli při čekání na odběrovém místě dodržovat rozestupy a mít zakryté dýchací cesty.

Pokud je výsledek testu na covid-19 negativní, pacientovi je tato informace zaslána prostřednictvím SMS na jeho mobilní telefon. V případě potvrzení nákazy koronavirem kontaktuje pacienta krajská hygienická stanice a informuje jej o dalším postupu.

Paralelní registrace komplikují provoz

Komplikace při odběrech způsobují paralelní registrace na více odběrových míst. Pokud jeden pacient zabere tři odběrová místa, sníží se tak volné kapacity pro ostatní. Rezervace termínu na odběr je závazná. V případě, že pacient ze závažných důvodů na odběr nemůže přijít, je možné odpovědět na potvrzovací e-mail, který obdržel po dokončení registrace.

Vzhledem k zvyšujícímu se zájmu se však může stát, že je kapacita obou odběrových míst naplněna a volný termín nabízí až za několik dní. Krajské hygienické stanice disponují aktuálními informacemi o kapacitách všech odběrových míst v ČR, a mohou tedy praktickému lékaři doporučit nejbližší volné místo pro odběr. Ten pak tuto informaci předá svému pacientovi.

Nemocnice nezajišťuje jen odběrová místa, ale i odběrovou sanitu

Jediným krajským stabilním výjezdovým týmem je od propuknutí epidemie ten nemocniční. Výjezdový tým Nemocnice Pardubického kraje funguje nepřetržitě od letošního března a v současné době vyjíždí 4 – 5krát za týden k pacientům, které určí krajská hygienická stanice po dohodě s praktickým lékařem.  V poslední době se přidává i armádní sanitka.

Kromě výše uvedeného se nemocniční výjezdové týmy a zdravotníci z odběrových míst podílejí mimo standardní provozní dobu na hromadných odběrech pacientů, které dotrasovala krajská hygiena.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje

  •  
  •