Zahájení už 19. sezóny železničního musea Rosice…

Pardubice – Železniční Museum v Rosicích nad Labem o víkendu 27. a 28. dubna a také o svátku 1. května zahajuje 19. sezónu.

A co uvidítě? Kromě samotného Musea, kde najdete mnoho zajímavých exponátů od knoflíku uniforem po makety lokomotiv, váhy, lampy, jízdenky, atd. budou vystaveny i další exponáty. Např. souprava historických vozidel sestávající hned ze dvou lokomotiv zvaných „prasátko“, motorového vozu pro údržbu trolejového vedení „věžák“, kde naleznete drobné občerstvení a dále čtyři nákladní vagóny z let 1921 – 1946.

Vlaky, trolejbusy, autobus - rosické muzeum zahajuje
« 1 z 3 »

V areálu také najdete evropský unikát – M120.206 – nejstarší motoráček v České republice, který se řadí mezi pět nejstarších v Evropě. Celým areálem vás proveze parková železnička, jenž bude po všechny tyto dny v provozu, pokud to počasí dovolí. V sobotu a neděli vyjede motoráček Hurvínek z Rosic přes Pardubice, Moravany a Chrudim do Slatiňan a zpět (z Rosic odjíždí v 10:10).

Rovněž nebudou chybět jízdy historických trolejbusů a autobusu, který vás ze středu města doveze přímo k Museu. V sobotu navíc navečer vystoupí ve stylu country kapela Apalucha. A další zajímavosti uvidíte přímo na místě. Tak neváhejte a přijďte se podívat. Podrobnosti a jízdní řády najdete na www.motoracek.cz. Každý den otevřeno 9:45 – 17:00 hodin.


Z historie musea

Spolek dne 14. září 2001 slavnostně otevřel stálou expozici železničního muzea a nese název Museum Rosice n.L.. a od 1.6.2002 ji rozšířil. Je situována do budovy bývalé vodárny na nádraží v Pardubicích – Rosicích nad Labem. Návštěvník tu může nalézt v šesti místnostech a bohaté venkovní expozici na sedm set relikvií či dokumentů z historie železnice a městské dopravy především z Pardubického kraje. Několik exponátů z doby zahájení činnosti Musea najdete na stránce věnované exponátům. Protože všechna spolkem provozovaná vozidla u Musea nenajdete, informace jsou na stránce o vozidlech.

Museum v bývalé vodárně na žst. Rosice nad Labem. Pardubický spolek historie železniční dopravy
« 1 z 17 »

Zdroj a foto: Pardubický spolek historie železniční dopravy
Foto muzea: redakce Pardubice ŽIVĚ

  •  
  •