Záhadné pouto mezi Českou republikou a Izraelem…

Litomyšl – Až do 20. července se v Litomyšli můžete seznámit s unikátní výstavou Záhadné pouto, která mapuje společnou historii a vztahy České republiky a Izraele. Vernisáže se v úterý 2. července zúčastnil izraelský velvyslance Daniel Meron, hejtmana Martin Netolický, starosta Litomyšle Daniel Brýdl nebo ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Díky spolupráci izraelské ambasády, Židovské obce a vedení města se Litomyšl stala druhým místem v ČR po Pražském hradu, kde je expozice k vidění. Dočasný domov našla v zámeckém informačním centru na náměstí Václava Havla. Výstava Záhadné pouto vznikla k výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael.

„Já jsem rád, že právě v našem kraji u příležitosti zahájení Smetanovy Litomyšle je tato výstava a považuji ji za velmi unikátní, neboť má velmi kvalitní edukativní obsah. Osobně si velmi vážím česko-izraelských vztahů, které sahají do daleké minulosti, a je velmi zajímavé si připomenout, jak se zrodila tak vzácná forma mezinárodní spolupráce," sdělil hejtman Martin Netolický. 

Na 12 roll-upových panelech vizualizuje ono záhadné a hluboké pouto, které již po staletí mezi českým a židovským národem existuje. Jednotlivé panely znázorňují různé historické milníky, které tento vztah definovaly. Seznamují diváka s méně známými fakty, jako například že se český jazyk objevil již v hebrejských rukopisech v 10. století nebo že se Karel IV. nechal při vytvoření Prahy inspirovat městem Jeruzalémem. Závěrem se pak návštěvník dozví, jak proběhlo znovuobnovení diplomatických vztahů po sametové revoluci.

Záhadné pouto mezi Českou republikou a Izraelem
« z 4 »

Výstava je dalším důkazem o vřelých vztazích, které máme díky litomyšlským dobrovolníkům a aktivním občanům s Židovskou obcí a izraelskou ambasádou. Je to další díl do mozaiky kulturních akcí v Litomyšli a doufám, že se místní i turisté zajdou na výstavu podívat, je plná zajímavých informací," sdělil litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Námět a text výstavy vytvořil diplomat a hebraista Dr. Robert Řehák. Text je doplněn poutavými ilustracemi studentů Západočeské univerzity v Plzni, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, pod vedením známé výtvarnice a ilustrátorky Renáty Fučíkové.

Výstava je v českém a anglickém jazyce.

Zdroj a foto: Pardubický kraj