Začíná projektování železničního muzea v Dolní Lipce

Orlickoústecko – Dalším nezbytným krokem k vybudování nového železničního muzea v Dolní Lipce je příprava projektu. Na zpracovatele projektové dokumentace proto nyní vyhlásil Pardubický kraj výběrové řízení. Předpokládaná hodnota stavby činí 62 milionů korun včetně daně. Projekt je jednou z priorit kraje v rámci operačního programu INTERREG Česko – Polsko. 

„Historické železniční depo v Dolní Lipce představuje jedinečný soubor historických objektů vypovídající o provozu parních lokomotiv v 19. století nacházející se v těsné blízkosti kolejiště a stávajícího vlakového nádraží. Cílem našeho projektu, na kterém spolupracujeme s Muzeem starých strojů, je vybudování muzea v areálu železničního depa, kde chceme přiblížit návštěvníkům provoz a historii vlakové dopravy konce 19. století, a to včetně vytvoření funkčního zázemí pro opravy a provoz historických parních vlaků se zachováním napojení na stávající železniční síť," uvedl hejtman Martin Netolický.

„Vizí projektu je také vytvoření společného přeshraničního propojení s technickým muzeem v Dolním Slezsku prostřednictvím historických jízd parních vlaků. První z těchto jízd se uskuteční již tuto sobotu a další máme naplánovanou na sobotu 3. září. Konkrétní informace k jízdnímu řádu jsou k dispozici na internetové stránce vlaky.pardubickykraj.cz," doplnil hejtman.

Připravený projekt zahrnuje zejména rekonstrukci stávajících historických budov, opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny a vybudování nové točny, významné pro umístění exponátů parních lokomotiv na celé centrální ploše muzea. Součástí projektu je také výstavba nových objektů, které jsou nutné pro chod muzea – vstupní objekt se zázemím pro návštěvníky, přístřešek pro lokomotivy a nová točna.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj