Začátek října bude ve znamení festivalu Den architektury; zamíří i do Pardubického kraje…

Praha – Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více jak stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdeme i města v Pardubickém kraji.

Pardubický kraj připravuje pestrý program Dne architektury v sedmi městech. Minulost, současnost a budoucnost území kolem pardubického nádraží a Palackého třídy po 10 letech opět představí stavební historik František R. Václavík. Spolek Offcity, který festival Den architektury v Pardubicích organizuje již 10 let od jeho založení, zase nabídne mezioborovou diskuzi o uměním ve veřejném prostoru. V Litomyšli se festival zaměří na historii nového kostela – moderní stavby Sboru Církve bratrské architekta Zdeňka Fránka, jemuž je letošní ročník věnován, a to s ředitelkou Městské galerie Litomyšl Martinou Zuzaňákovou. Lanškroun očima mladých architektů, tak se jmenuje program, který se bude zabývat nevyužitým potenciálem míst s městským architektem Oldřichem Bittnerem a s autory studentských návrhů. V Moravské Třebové se dozvíme s architektem Ondřejem Pchálkem více o životě a tvorbě nedávno zemřelého nejvýznamnějšího poválečného rakouského architekta Gustava Peichla, který byl studentem místního gymnázia, i pracoval v Moravské Třebové na stavebním úřadě nějakou dobu jako kreslíř. Jak se změnila architektura za posledních 20 let ve středu města Ústí nad Orlicí se dozvíme na komentované procházce se zástupci Městského muzea. Pátrání po stopě krajiny a přírody ve městě nabídne program ve Vysokém Mýtě se spolkem proMejto. Ten nabídne opět i tradiční neformální setkání s přednáškou a debatou na téma město a krajina. Architekturou a zajímavostmi města napříč staletími se vydají zájemci s kurátorkou Městského muzea Vlaďkou Šulcovou v Žamberku.

Města s programem Dne architektury v Pardubickém kraji: Pardubice, Litomyšl, Lanškroun, Moravská Třebová, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto a Žamberk.

„Program festivalu Den architektury je od roku 2001 založen na procházkách pro omezenou skupinu lidí a akce se konají převážně venku, proto věříme, že se letošní ročník uskuteční v plánovaném rozsahu. Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu," říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová. Festival má na programupřes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. Letos poukazuje zejména na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury. Připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek. Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Zdroj a foto: SMART Communication s.r.o.