Začala stavba silnice v úseku Časy – Holice, bude sloužit i jako přivaděč

Pardubicko – V pondělí byla zahájena stavba nového úseku silnice I/36 mezi Časy a Holicemi. Tento úsek silnice první třídy bude sloužit také jako dálniční přivaděč k D35 ve směru na Holice.

Investorem stavby za 198 milionů korun je Ředitelství silnic a dálnic a zhotoví ho firma Strabag. Postaveno by mělo být příští rok. „Tato stavba je důležitým krokem k pokračování napojení na D35, ale ještě důležitější je jako první etapa pro přivaděč z části Královehradeckého kraje a Orlických hor," uvedl náměstek hejtmana a radní zodpovědný za dopravu Michal Kortyš, který se zahájení stavby účastnil.

Budoucí celá nová silnice by měla ulevit mnoha obcím. „Trasa přes Borohrádek, Veliny a středem Holic je dnes už značně vytížená a obchvaty těchto měst, které Ředitelství silnic a dálnic připravuje, by velice přispěla ke zklidnění a bezpečnosti provozu. O jeho urychlení ani mluvit nebudu. Ač to je malý úsek nové silnice, je to skvělá zpráva pro motoristy pro urychlení a bezpečné propojení stávající R35 s D35," sdělil Michal Kortyš.

Nový úsek silnice by měla měřit přibližně 3,4 kilometru. „Nová přeložka umožní díky příznivým směrovým a výškovým parametrům trasy plynulejší a bezpečnější jízdu. Problematické jsou nyní zejména zatáčky v blízkosti kostela v Horních Ředicích, které budou přestavbou silnice do nové trasy odstraněny. Oddálením přeložky od stávající obytné zástavby dojde také ke snížení imisní a hlukové zátěže v obci," představil novou stavbu generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Přeložka začne jihovýchodně od obce Časy, kde se napojují na konec přeložky silnice I/36 zahrnuté do již budované stavby D35 Opatovice – Časy. Skončí na západním okraji obchvatu Holic. Na trase jsou dva mosty.

Ve finální přípravné fázi je i druhý dálniční přivaděč v podobě silnice I/36, který povede z dálnice D35 směrem na Pardubice a který bude zároveň sloužit jako obchvat obce Sezemice. Na stavbu se dokončuje majetkoprávní příprava a připravuje se výběrové řízení na zhotovitele, aby mohla být stavba v příštím roce zahájena.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj