Z Česka dohlédne až k Baltu: ERA představí na Dnech NATO v Ostravě premiérově svůj nový systém PLESS, který vidí cíle i za horizontem…

Pardubice – ERA chystá představení své novinky. Rodinu pasivních sledovacích systémů, mezi nimiž je nejznámější VERA-NG, která dokáže rozpoznat druhy letadel či lodí do vzdálenosti 400 kilometrů, doplní firma novým systémem PLESS, který vidí standardně až na vzdálenost 700 kilometrů. Tato průlomová technologie je schopna sledovat cíle i za horizontem, z Čech je tedy možné vidět například lodě plující po Baltském moři. Veřejnosti jej firma poprvé předvede o víkendu 18.  – 19. září během airshow Dny NATO na letišti Leoše Janáčka v Mošnově.

Pasivní sledovací systém kategorie PLESS (Passive Long-range ESM Surveillance System) je daleko-dosahový systém vidící i za horizont (typ OTH – Over the Horizon ), vyvinutý ve firmě ERA. Je schopen určit polohu a typ statických či pomalu se pohybujících objektů, nejčastěji lodí a radarů, ale dokáže zachytit i letadla a drony. Rozptylem signálu vyslaného cílem ve vrstvách troposféry dochází k jeho odrazu zpět k zemi, což umožňuje systému PLESS nalézt i cíle nacházející se daleko za rádiovým horizontem. Tím se stává jakousi prodlouženou rukou schopností pasivního systému VERA-NG.

Díky pasivnímu režimu činnosti (sám nic nevysílá) PLESS pracuje utajeně, a je ideálním prostředkem pro dlouhodobé sledování zájmové oblasti zpoza hranice: hluboko v týlu protivníka či na moři. Hlavní úkolem systému je detekce, lokalizace, analýza a identifikace pomalu se pohybujících a stacionárních cílů, především námořních a pozemních, nicméně i vzdušných, které vyzařují elektromagnetické signály ve frekvenčním pásmu od 0,1 do 18 GHz. Typově pozemní radary s dlouhým, středním a krátkým dosahem, které jsou součástí pozemní protivzdušné obrany, nebo radarové a komunikační prostředky umístěné na námořních platformách. Jeho nejzajímavější schopností je poskytování vzdušné přehledové situace na velké vzdálenosti, a to včetně bezpilotních prostředků.

PLESS využívá směroměrného principu zjišťování zdroje signálu (tzv. Direction Finding), jeho předchůdcem je v českém prostředí zařízení známe jako Stanice dalekého dosahu (SDD). Systém je určen k podpoře pozemních jednotek a poskytování přehledu o vzdálených hrozbách bez nutnosti vzdušného průzkumu, který není vždy možný. Současně slouží k monitorování námořních aktivit v mezinárodních zónách z bezpečí pobřeží. Systém může poskytovat včasné varování před hrozbami, sledovat zájmové cíle nebo pomáhat doplňovat národní referenční databáze signálů jednotlivých cílů.
Zavedením PLESSu tak ERA dále rozšiřuje svou rodinu pasivních sledovacích systémů – systémů, které" vidí, ale nejsou viděny".


ERA a.s. je respektovaná, inspirativní a technologicky inovativní společnost. Navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace.

ERA je v čele pelotonu ve vývoji sledovacích systémů pro řízení letového provozu a jejich prodeji do celého světa. Vyvíjí, vyrábí a implementuje v dnešní době nezbytné systémy zajišťující bezpečnost, a to pro civilní i vojenské účely. Za dvě dekády své existence ERA instalovala přes 100 těchto systémů ve více než 60 zemích pěti kontinentů. Operační nároky uživatelů naplňují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

ERA vyvinula unikátní pasivní sledovací systém VERA-NG pro sledování a identifikaci cílů ve vzduchu, na zemi i na moři, využitelný pro protivzdušnou obranu i moderní elektronický boj. Zároveň ERA napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

Další údaje o společnosti ERA jsou k dispozici na internetové adrese www.era.aero, LinkedInu company/era-a-s a Twitteru @ERAaero

Zdroj a foto: ERA a.s.