Wernerovo nábřeží zdobí nová lípa

Pardubice – Do prostoru za kostel sv. Bartoloměje se vrátila lípa, kterou tam v lednu vysadil městský obvod Pardubice I. Jednalo se o náhradu za předešlou uschlou lípu. V letošním roce MO I plánuje vysadit další stromy, a to v ulicích Sezemická a Na Hrádku. 

„Minulá lípa, která byla na stejném místě, uschla. Městský obvod tedy požádal státní správu orgánu ochrany přírody o souhlas s jejím pokácením. Vzhledem k tomu, že se jedná o lokalitu památkově chráněnou, bylo třeba požádat o vyjádření i Úsek památkové péče Magistrátu města Pardubic," přibližuje starosta MO I Filip Šťastný a dodává, že Úsek památkové péče pokácení schválil ale s podmínkou, že na místě pokácené lípy musí být zasazena lípa nová. „Tato podmínka byla tedy od začátku součástí rozhodnutí o povolení ke kácení předešlé lípy," doplnil starosta Šťastný. V dané lokalitě v průběhu roku přibude ještě chybějící jerlín.

Městský obvod Pardubice I plánuje v letošním roce sázet ještě další stromy, a to v jarním období. Bude se jednat o hlohy, které zasadí v ulicích Sezemická a Na Hrádku. „Zeleň ve městě má mnoho výhod. Mezi hlavní benefity patří snižování tepelného ostrova, což je městská zástavba, ve které je znatelně vyšší teplota než v jejím okolí. Je prokázáno, že tepelný ostrov je až od 10 stupňů nižší u lokalit se stromy. Mezi další výhody patří i snižování prašnosti v okolí zeleně a nesmíme zapomenout ani na estetickou funkci," vyjmenovala pozitiva zeleně uvnitř města náměstkyně Jiřina Klčová, do jejíž gesce spadá životní prostředí.

Autor: Kristýna Vlasáková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubice