Vysoušení Domu U Jonáše stále pokračuje, částečně se otevře…

Pardubice  – Ani letošní horké léto nestačilo vysušit jedno ze sídel Východočeské galerie v Pardubicích, Dům U Jonáše, kde o vánočních svátcích 2017 došlo k rozsáhlé havárii vody. Pardubický kraj, který je vlastníkem objektu, ho musel provizorně uzavřít a zahájit intenzivní vysoušení a první opravy. V polovině listopadu galerie zpřístupní opravené 2. patro, stálou expozici ve 3. patře a nezasažené prostory v zadních traktech.

Bohužel zatím není možné otevřít objekt celý. Zejména prostory v přízemí a společná stěna s vedlejší firmou STAPRO se stále vysouší, stejně jako prostory o patro výše. Zasažené fresky budou muset projít restaurováním a to bude možné, až  bude zdivo úplně vysušeno. Předběžný odhad je závěr příštího roku,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.

Poté, co si kraj pronajal místnosti bývalé kavárny Apatyka v sousedním domě pro výtvarný ateliér a přednáškový sál, se uvolnil v Domě U Jonáše další prostor pro výstavy. „Sem jsme investovali 700 tisíc korun na stavební úpravy a vybavení. V současné době se tu montují světla, upravují podlahy a čeká nás kolaudace,“dodal Línek.

Východočeská galerie připravila do nezasažených a opravených sálů nové výstavy, v nejvyšším patře zůstává stálá expozice s názvem Jedno místo prázdné.„Připravujeme výstavu Pardubice očima malířů a v další části chceme veřejnosti představit nová díla, která chceme zakoupit v letošním roce díky prostředkům kraje a ministerstva kultury. Doufáme, že výtvarnou veřejnost mile překvapíme,“ uvedla ředitelka Hana Řeháková.

PK Dum u Jonase 1810201802
« 2 z 6 »

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •