Vylosovaní vítězové hry 30xParKem převzali ceny a už se těší na další ročník

Pardubice – Pardubický kraj se před dvěma lety domluvil s Klubem českých turistů a rozmístil na 30 rozcestníků na zajímavých místech v kraji tabulky s QR kódy pro účast ve vědomostní hře 30x Pardubickým krajem, v mobilní aplikaci 30xParKem. I když do rozjezdu nové soutěže zasáhla pandemie, spustil kraj v sezóně 2020 pilotní projekt a v roce 2021 už regulérní první ročník soutěže. Zúčastnily se ho téměř tři stovky lidí.

 Vítěze losovali zástupci organizátorů z těch účastníků, kteří objevili všech 30 míst a správně zodpověděli soutěžní otázky. První místo a poukázku na cyklistické zboží v hodnotě 20 tisíc korun získala Jana Zrzavá. Na dalších dvou místech byly vylosovány Ditta Kukaňová a Olina Klimešová. Věcné ceny pak převzala celá desítka finalistů.

 Soutěže se účastnili lidéjak z Pardubického, tak i ze sousedních krajů. „Některá místa jsou dobře známá, ale bavilo mě, že tam byla i místa, kam bych se sám od sebe nepodíval. Příkladem mohou být lomy v okolí Skutče," řekl jeden z cestovatelů. Organizátoři sbírali i podněty k větší propagaci soutěže a upřesnění pravidel.

Jednotlivá stanoviště jsme rozmístili na 30 místech rovnoměrně po kraji na turistických trasách a zájemci je mohli nalézt v podobě QR kódů většinou na turistických rozcestnících. Nedá až k nim dojet autem, ale účastníci musí minimálně část kus cesty dojít pěšky nebo jet na kole," řekl radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity Alexandr Krejčíř.

 Hra je určena hráčům s chytrými telefony a měla tedy ambici zaujmout zejména mladší generaci. Zapojila se do ní ale i řada aktivních seniorů.

„Chtěli jsme přinést k cestování přidanou hodnotu, aby se účastníci dozvěděli něco nového a navíc udělali i něco pro své zdraví. V prvním ročníku se otázky týkaly 30 let svobody, v minulém roce 500 let renesance a Pernštejnů a nyní se zaměřujeme na historii i atraktivní místa a památky v kraji," dodal náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek. 

Odbor kultury, sportu a cestovního ruchu Krajského úřadu Pardubického kraje už připravuje další ročník. „Místa s třiceti QR kódy zatím zůstávají stejná, ale otázky budou zcela nové a různě se generují. Takže na jednom místě dostane každý účastník hry „svůj" soutěžní dotaz. Letos hru spustíme 5. května a potrvá do 30. dubna roku 2023," uvedl vedoucí odboru Milan Novák.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj