Vydatný a nekonečný déšť zvedá hladiny toků i v Pardubickém kraji…

Pardubicko – Třetí stupeň povodňové aktivity byl dosažen v Dolní Rovni na Lodrantce a Dolních Ředicích na Ředickém potoku. 

V Dolních Ředicích byla na žádost místostarostky obce vyhlášena zátopová vlna a varováno bylo obyvatelstvo. Zátopová vlna vzniká v důsledku narušení nebo rozrušení vodních děl a protržení ochranných hrází v důsledku přívalových dešťů, v tomto případě se z koryta vylil Ředický potok.

V Ostřetíně byla v nočních hodinách pod vodou silnice I/35. Do zhruba 7. hodiny ranní evidujeme 20 událostí – zejména čerpání vody, pytlování, odstraňování spadlých stromů.

Od 7. hodiny ranní do 8 hodin již hasiči evidují dalších 12 událostí jen na Holicku v souvislosti s rozvodněním říček. Hasiči odčerpávají vodu ze zatopených sklepů rodinných domů. Ze skutečské základny logistiky bylo dopraveno pro obce s rozšířenou působností Holice 10 tisíc pytlů.

Vlivem předchozího nasycení území a předvídaným srážkám očekáváme na vodních tocích dosažení 1. stupně povodňové aktivity i 2.stupně povodňové aktivity.

Povodňová bdělost hrozí dle meteorologů zejména pro obce s rozšířenou působností Moravská Třebová, Polička, Svitavy a Ústí nad Orlicí.

Vysoký stupeň, tedy povodňová pohotovost, hrozí dle meteorologů v obcích s rozšířenou působností Králíky, Lanškroun, Žamberk. 

Fotografie jsou aktuálně z Horní Rovně u kostela.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •