Východočeské muzeum připravuje novou expozici přírody Pardubického kraje

Pardubice – Zámek Pardubice, který je ve vlastnictví Pardubického kraje, se neustále rozvíjí nejen z hlediska investiční činnosti, ale také expoziční. S připravovanou expozicí přírody seznámil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek hejtmana Martina Netolického. Nová expozice bude umístěna v horním patře hospodářských budov v areálu zámku.

„Pardubický zámek se dlouhodobě snažíme rozvíjet nejen po stránce investiční aktivity, ale také z hlediska nových expozic. Na návštěvnosti posledních let se ukazuje, že plány, které Východočeské muzeum pod vedením pana ředitele Libánka má, jsou veřejností velmi kladně přijímané. Ostatně důkazem jsou nejen expozice, ale také další akce pro veřejnost, které zámek oživují," uvedl hejtman Martin Netolický.

„Novinkou, kterou nyní připravujeme, je přírodovědná expozice, která nebude umístěna v hlavním zámeckém paláci, ale v prvním patře hospodářských budov. Veřejnosti představí širokou škálu biotopů a přírodních fenoménů Pardubického kraje. Skrz tradiční přírodovědné muzeum návštěvník vstoupí do moderní expozice, která ho provede přírodou od polabských nížin až po nejvyšší pohoří. Součástí bude také řada interaktivních prvků a dotykových exponátů, což umožní prožít různé zajímavosti z říše rostlin i živočichů a odhalit zákonitosti a vztahy mezi nimi. V tuto chvíli předpokládáme, že bychom expozici mohli otevřít v průběhu roku 2027," řekl hejtman Martin Netolický.

„Architektonický návrh je již hotový a nyní pracujeme na detailech jednotlivých vitrín. Vyrábíme interaktivní prvky a připravujeme exponáty pro konkrétní stanoviště. Také hledáme vztahy mezi jednotlivými částmi expozice, aby návštěvníka mohli co nejlépe provést přírodou Pardubického kraje," vysvětil ředitel Libánek. Expozice vzniká v budovách, kde donedávna sídlila Gočárova galerie. V přízemí pod ní bude zároveň vybudováno nové návštěvnické centrum.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj