Vlajka pro Tibet bude na radnici vlát i v letošním roce…

Pardubice se letos již po osmnácté připojí k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet. Spolu s dalšími stovkami měst napříč celou Českou republikou vyvěsí v úterý 10. března vlajku symbolizující boj Tibeťanů proti čínské okupaci a omezování jejich svobody.

„Řada obyvatel této země se nebála a nebojí riskovat vlastní životy, aby se postavila čínským úřadům, které omezují práva Tibeťanů. Česká republika má s totalitním režimem i okupací sama velmi mnoho negativních zkušeností, proto je potřeba země, které se s podobnými problémy potýkají, podpořit, minimálně symbolicky, v tom, aby si nenechaly vzít svou víru a nevzdávaly se v boji proti cenzuře či za práva na vzdělání, kvalitní lékařskou péči a spravedlivý proces,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát.

Pardubice se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet poprvé zapojily v roce 2003, přičemž první vlajky byly v rámci ČR vyvěšeny v roce 1996. Loni se ke kampani připojilo 817 měst, obcí, městských částí či krajů, vlajky přitom „nezdobí“ jen budovy státní správy, pravidelně je začaly vyvěšovat také některé školy či různé organizace. Kromě vyvěšení vlajek kampaň doplňují tematické přednášky, výstavy a koncerty, z dalších zemích se do akce zapojují například Německo, Francie, Belgie nebo Itálie. Letos tomu navíc bude 61 let, kdy obyvatelé v tibetském správním centru Lhase povstali proti čínské správě. Na 80 000 Tibeťanů zemřelo, další oběti si vyžádaly roky v zajetí či protestní akce, při kterých se téměř 160 lidí upálilo.

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •