Vítání občánků se vrací…

Pardubice – Od září plánuje pardubická radnice návrat k tradici vítání nových občánků, kterou přerušila koronavirová pandemie. Rodiče mohou své potomky k tomuto slavnostnímu aktu hlásit již nyní. Vítání se bude, právě kvůli zrušení jarních termínů, letos týkat dětí až do věku 18 měsíců.

„Rodiče, jejichž děti mají trvalá bydliště od narození v Pardubicích, kontaktujeme sami. Je ale dost dětí, které jsou sice od narození pardubickými občany, ale narodily se jinde a pardubická matrika tak o nich neví. Jejich rodiče, pokud o to stojí, se nám pak musí přihlásit a na vítání se domluvit,“ řekla vedoucí matriky Zdeňka Havlíčková.

O vítání nejmenších je mezi rodinami stále velký zájem. Například loni takto město přivítalo na 450 dětí do jednoho roku věku. Není výjimkou, že miminko doprovází na jeho první „společenské setkání“ na radnici nejen rodiče, ale také prarodiče, tetičky, strýčkové, zkrátka velká rodina. Slavnostní přijetí do společenství Pardubáků rodině připomíná pamětní list, dítěti pak zlatá podkovička jako symbol štěstí, ale také města, které má ve znaku polovinu koně.

Vzhledem k mimořádným opatřením, kdy bylo na jaře zrušeno konání tohoto slavnostního obřadu, bude rodičům dána možno přivítat i děti starší jednoho roku. Konkrétně do 18 měsíců po narození. Slavnostní akty vítání dětí do života se konají dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek, vždy v odpoledních hodinách. Letos matrika počítá s tím, že bude vítání občánků organizovat od září až do listopadu. Konkrétní datum i hodinu vítání si mohou rodiče dohodnout na telefonu 466 859 661 (Jana Čapková), nebo na e-mail adrese  jana.capkova@mmp.cz .

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic

  •  
  •