VIDEO: Česká republika má nového světového rekordmana v králičím hopu

Hlinsko – V sobotu, 11. 3. Marie Kozubková skočila na 11. Mistrovství České republiky v králičím hopu se svým králíkem Tennessine světový rekord ve skoku vysokém v králičím hopu – překonala překážku vysokou 107 cm.

Nejlepší králíci a jejich vodiči z celé České republiky se v Hlisnku utkali o tituly Mistra republiky 2023. Celá zaplněná hala zde sledovala s napětím sportovní klání a díky překonání světového rekordu se na hlinskou sportovní halu, kde se Mistrovství v králičím hopu konalo, upřela pozornost icelého světa.

Celkem se v Hlinsku představilo 40 závodníků se 111 králíky. Byla k vidění elita králičího hopu v Evropě, a tak se bylo na co dívat. Titul Mistra České republiky si z tohoto prestižního šampionátu odváží Michaela Kratochvílová z parkuru, David Rozkošný z rovinné dráhy a Marie Kozubková ze skoku dalekého a skoku vysokého.

The world record. Until today, it was held by the Swedish duo at 106 cm. Právě Švédsko se považuje za Mekku králičího hopu a má nejlépe skákající závodnickou základnu na světě. Česká republika však přepisuje dějiny. Ode dneška je držitelem rekordu ve skoku vysokém. Česko na posledním Mistrovství Evropy bylo schopno získat 8 z celkem 10 titulů Mistra Evropy. Již zmíněný David Rozkošný zde dokonce získal titul Mistra Evropy 3x. V budoucnu tak možná o českém králičím hopu ještě
uslyšíte!

Pardubický kraj, ve kterém se mistrovství konalo, mělo na šampionátu největší zastoupení. Výše zmíněný David Rozkošný, Michaela Kratochvílová, Andrea Krupařová, Eva Beránková, Nicol Syručková či Jana Dvořáková patří mezi úspěšně kvalifikované závodníky z hostícího kraje. Nejúspěšnějším krajem se tak stal kraj Pardubický – z rozdaných Mistrů právě 2 zůstávají v tomto kraji.

Králičí hop je poměrně nová sportovní disciplína, ve které závodí člověk se svým králíkem. Králík je člověkem veden na vodítku a postroji. Na regulérní průběh celé soutěže dohlíží kvalifikovaný rozhodčí. Králíci závodí celkem ve 4 disciplínách: v rovinné dráze, parkuru, skoku vysokém a skoku dalekém. Rovinná dráha a parkur jsou ještě rozděleny na 5 výkonnostních kategorií – veteráni, lehká, střední, těžká a elitní třída. Vítězové ve skoku dalekém, skoku vysokém, elitní rovinné dráze a parkuru se stávají Mistry České republiky 2023.

Autor: Vendula Kohoutová
Zdroj a foto: Český svaz chovatelů, z.s., Klub králičí hop