Ve znamení klarinetu…

Pardubice – Koncert z cyklu Čekání na návrat Ve znamení klarinetu – tak zní název závěrečného koncertu z cyklu Čekání na návrat, který Komorní filharmonie Pardubice odehraje v Aule Arnošta z Pardubic, a to 26. února v 19.00 hodin. Na programu bude hudba dvou vrcholných vídeňských klasiků (W. A. Mozarta a J. Haydna) a anglického romantika (F. Delia). Sólově se blýskne Anna Paulová – klarinet. Diriguje Debashish Chaudhuri. 

Večer zahájí dvojice půvabných přírodních obrázků Fredericka Delia, sympatických svým klidem a pohodou – Při prvním kukaččím volání na jaře (jemná epizoda „kukaččího volání“ nelze přeslechnout) a Letní noc u řeky. 

Následovat bude nepsaný král všech klarinetových koncertů – Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta, který byl v době kompozice tohoto díla na vrcholu svých tvůrčích schopností. „Jedná se o hudbu tak oduševnělou, hluboce prostoupenou lyrickou výpovědí, avšak s důsledným dodržením stylové čistoty a bez jakýchkoliv známek okázalosti,“ říká k Mozartově skladbě Bohuslav Vítek, dramaturg orchestru KFP. Téma této klarinetové kantilény se objevuje v nejrůznějších úpravách (např. ve slavném filmu Vzpomínky na Afriku), takže bude pravděpodobně povědomé i těm, kteří poslech klasiky nevyhledávají. V roli sólistky se představí vynikající klarinetistka Anna Paulová, loňská semifinalistka 68. ročníku mezinárodní hudební soutěže ARD v Mnichově, která patří mezi největší světové soutěže! 

Závěr koncertu bude patřit Symfonii č. 101 D dur Hodiny Josepha Haydna. „Název vznikl podle tématu pomalé 2. věty, později vtipně variované, která skutečně může připomínat tikání hodin,“ podotýká Bohuslav Vítek. 

Koncert ve znamení klarinetu diriguje Debashish Chaudhuri, pocházející z indické Kalkaty. Přestože nyní žije v České republice, mnoha koncerty se podílí na propagaci kultury ve své vlasti. 

Vstupenky na koncerty Komorní filharmonie Pardubice jsou k dostání online na www.kfpar.cz a také v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou. 

Kdy & kde: středa 26. 2. 2020 v 19.00 hodin 
Aula Arnošta z Pardubic, Univerzita Pardubice, Polabiny 

Program:
Frederick Delius (1862–1934): Dvě skladby pro malý orchestr 
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Koncert pro klarinet a orchestr A dur 
Joseph Haydn (1732–1809): Symfonie č. 101 D dur Hodiny 

Účinkující: Anna Paulová – klarinet Debashish Chaudhuri – dirigent 

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice

  •  
  •