V Zemi Keltů v Nasavrkách pokračuje festival keltské kultury Lughnasad…

Nasavrky – Od soboty 20. července do soboty 27. července se v Zemi Keltů v Nasavrkách koná 13. ročník Mezinárodního festivalu keltské kultury Lughnasad. Po celý týden jsou pro návštěvníky připraveny ukázky tradičních řemesel, komentované prohlídky skanzenu a celodenní dílničky pro děti. Oslavy vyvrcholí v pátek a v sobotu tradičními koncerty a doprovodným programem.

Festival každoročně navštíví více než 4 tisíce lidí a letos organizátoři očekávají zhruba 200 účinkujících z několika evropských zemí. Na komentované prohlídky pro děti se přijel podívat i radní pro školství Bohumil Bernášek.

„Prohlídku keltského oppidia v Nasavrkách doporučuji hlavně žákům základních škol. Přenesou se zde do doby před dvěma tisíci lety. Seznámí se zde s tím, jak Keltové žili a hospodařili, jak se oblékali či krášlili a budou moci vstoupit do jejich obydlí. V rámci „keltských technohrátek“ si budou moci vyzkoušet dobové nástroje a dávné výrobní postupy,“ řekl radní pro školství Bohumil Bernášek.

V Zemi Keltů v Nasavrkách pokračuje festival keltské kultury Lughnasad
« 2 z 3 »

Vrcholem festivalu jsou celovečerní koncerty toho nejlepšího ze zahraniční i české scény daného žánru. V pátek se představí polská kapela Percival a v sobotu kapela ze Srbska Orthodox Celts, která vystupuje již od roku 1992. Doplní je tuzemští Happy To Meet a Vintage Wine a ze Slovenska přijedou ROC´HANN. Doprovodný program nabídne ukázky ze života Keltů, Římanů a dalších historických národů, workshopy, ukázky a výuku irských tanců, přednášky předních českých archeologů a další zajímavosti.

Lughnasad je jedním z osmi hlavních keltských svátků. Jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu, kterou poskytla. Cílem festivalu je představit veřejnosti keltské kořeny a tradice jako významnou součást historického dědictví naší země nedaleko místa, které prokazatelně Keltové obývali.

Aktuální informace a program festivalu > www.lughnasad.cz/program-tyden.html

Zdroj: Pardubický kraj
Foto: Facebook Festival
Lughnasad

  •  
  •