V Třemošnici slaví den vynálezce Josefa Daňka…

Pardubice/Třemošnice – Firma DAKO v pátek 21. června 2019 slavnostně přejmenovala své sídlo v Třemošnici. Ulici Budovatelů číslo 323 nahradila symbolicky ulice Josefa Daňka s číslem popisným 1956, což je rok začátku výroby unikátních pneumatických brzdových systémů předního československého vynálezce Josefa Daňka. Hodně úspěchů za Pardubický kraj popřáli firmě také náměstci hejtmana Roman Línek a Michal Kortyš.

„DAKO Třemošnice není žádnou montovnou. Většinu komponentů si zde vyrábí sami a mají tu i vlastní vývojové oddělení, které dodnes rozvíjí nápady Josefa Daňka, ale i další brzdové systémy. Díky tomu se velmi dobře drží v mezinárodní konkurenci. Patří k předním exportérům kraje, protože 70 procent jejich produktů jde na vývoz,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který rovněž pochválil spolupráci firmy s krajskou Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm technickým v Třemošnici. „Rádi bychom společně podpořili studenty se zájmem o technické obory a třeba se mezi nimi objeví i nějaký nový Josef Daněk,“ dodal Línek.

Třemošnická firma vyrábí brzdové systémy pro kolejová vozidla. Mezi její hlavní zákazníky patří společnost Siemens. Jejím prostřednictvím dodala brzdové komponenty pro metro v Mnichově, Bangkoku nebo Sofii či pro vlaky v Rakousku.

V Třemošnici slaví den vynálezce Josefa Daňka
« 1 z 8 »

Firma vyrábí pneumatické, elektromechanické a hydraulické brzdové systémy a komponenty pro kolejová vozidla, což jsou osobní i nákladní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, soupravy metra i tramvaje. Soupravy i vozidla jezdí v Evropě, ale také v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku či Saúdské Arábii.

V loňském roce skončila rekordním ziskem 150 milionů korun.

Na dnešní den připravili v DAKO pro zaměstnance a veřejnost slavnostní Den Josefa Daňka s bohatým programem pro dospělé i rodiny s dětmi.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •