V kraji vzniknou dvě venkovské hybridní prodejny, nakoupit zde půjde formou samoobsluhy v kteroukoliv hodinu

KRAJ – Pardubický kraj podpoří pilotní projekt hybridních prodejen, které by měly občanům poskytnout více komfortu při nákupu. V prodejně v Bítovanech půjde nakoupit po celých 24 hodin, v obci Přívrat zavedou výdejní smart boxy, do kterých obsluha prodejny vybraný nákup lidem připraví. Na podporu těchto projektů kraj poskytne 340 tisíc korun.

„Vnímáme to tak, že jde o pilotní projekty. Bude to takový testovací režim a uvidíme, s jakým úspěchem se jedna či druhá varianta setkají. Pak bychom mohli uvažovat o podpoře dalších takových prodejen. Chceme totiž, aby pro občany na venkově byly tyto služby co možná nejdostupnější. V této souvislosti musím poděkovat vedení obou obcí Bítovany i Přívrat, že se do projektů pustili. Je to určitě odvážné, ale je potřeba hledat nové cesty, jak na venkově udržet občanskou vybavenost," uvedl  radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.

V obci Bítovany vznikne prodejna, kde si bude možné formou samoobsluhy nakoupit během celého dne, ať už nakupující přijde v pět odpoledne nebo třeba o půlnoci. „Pro vstup bude nutná mobilní aplikace, která člověka vpustí dovnitř, celý prostor bude samozřejmě monitorován kamerovým systémem. Obsluha zde bude přítomna alespoň v dopoledních hodinách, a to je dobře, protože prodejna tak neztratí svůj sociální rozměr, když často slouží i jako místo, kde se občané setkávají," vysvětlil radní Krčil.

Druhá varianta hybridní prodejny s výdejním smart boxem vznikne v obci Přívrat. „V tomto případě si mohou lidé také vyzvednout nákup zcela podle svých časových možností. Veškerý sortiment prodejny bude možno koupit přes telefon nebo prostřednictvím internetu. Obsluha nákup připraví do chlazeného výdejního boxu a zákazník si ho kdykoliv vyzvedne," dodal Krčil.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj