V Domě hudby se nyní bourá, ve výrobě jsou nová okna…

Pardubice – Dvě původně nezávislé investiční akce, úspora energie s výměnou oken a dveří v celém objektu a dále rekonstrukce interiérů ve společenské a vstupní části a Domu hudby v Pardubicích, byly letos v létě neplánovaně zahájeny téměř ve stejném termínu. Má to však i své výhody, řada prašných prací se uskuteční najednou. Zatímco Komorní filharmonie na půl roku přesouvá své koncerty do náhradních prostor na Univerzitě, Konzervatoř Pardubice a její nájemci se budou muset vyrovnat s výměnou oken za provozu v průběhu školního roku.

„Rádi bychom měli všechny bourací práce ve společenské a vstupní části hotové o prázdninách, kdy tu není žádný provoz,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. V současné době už zmizely vestavěné příčky v ochozu společenské části, ale také obložení topení či konstrukce připevněné na stropě. „Tady nás překvapilo několik stovek velkých železných háků z betonového stropu, na kterých byly podhledy zavěšené, a které budeme muset složitě odstranit. S tím nikdo nepočítal, dnes už jsou moderní technologie jednodušší,“komentoval Línek zjištění z kontrolního dne.

Na stavbu dohlíží z pohledu majitele autorských práv také architekt Jan Třeštík, který ji v 80. letech vyprojektoval pro tehdejší sídlo okresního výboru Komunistické strany Československa. Patřila tenkrát k nejpovedenějším moderním stavbám ve městě a byly v ní využity kvalitní materiály. „Tomu musí odpovídat i rekonstrukce, aby se nezměnil vnější vzhled budovy. Proto i nová okna budou z hliníkových profilů, samozřejmě s mnohem lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi,“ uvedl Línek a pokračoval: „Přibližně za měsíc budou hotová první nová okna, která se teď vyrábí na míru. Začneme s výměnou ve společenské části, která má být hotová do konce ledna příštího roku, aby se sem mohl vrátit umělecký provoz.“

Kolonada / Dům hudby
« 1 z 6 »

Výsledkem rekonstrukce společenské části za 56 milionů korun bude nová koncepce využití tzv. kolonády pro návštěvníky kulturních akcí, větší uživatelský komfort v příjemném prostředí, výměna všech dožilých rozvodů, ale také vylepšení všech tří sálů pro kulturní produkce po stránce technické, akustické i estetické.

„Studenti konzervatoře a Základní umělecké školy Havlíčkova budou mít příští rok částečně ovlivněný pokračující stavbou,“ konstatoval radní pro školství Bohumil Bernášek, zároveň ale dodal:„Komu doma vyměňovali okna, ví, že to netrvá dlouho. Je k tomu ale zapotřebí vše, co nejde odnést z místnosti, dobře zabalit. To může být třeba u drahých klavírů v místních učebnách o něco složitější.“

Zateplení celé budovy potrvá do srpna příštího roku, polovinu z jeho 30milionové ceny hradí Evropská unie, zbytek Pardubický kraj.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •