„V divadle se mi vždy zapalují lýtka. Připadám si jak Johanka z Arku," prohlásil Tomáš Klus

Pardubice – Vánoce 365 dní v roce. Tak zněl název vánočního koncertu oblíbeného písničkáře a herce Tomáše Kluse, který hostilo Východočeské divadlo v Pardubicích. „Takový krásný prostor si snad ani nezasloužíme," rozplýval se charismatický umělec. „V divadelním prostředí se mi vždy zapalují lýtka. Připadám si jak Johanka z Arku," vtipkoval.

Na vánoční turné vyjeli se zásobou dvou koled

„S Cílovou skupinou jsme vyjeli na vánoční turné. Ale až během něj jsme zjistili, že máme jen dvě koledy," nastínil Tomáš Klus. „Do Pardubic jezdíme rádi, všude samí kamarádi. Každou písničku zahrajeme jen jednou. Zkoušeli jsme hrát některé dvakrát za sebou, ale nesetkalo se to úplně s pochopením publika," přiznal na úvod pardubického koncertu s úsměvem na rtech kumštýř, který vyzval diváky, aby se nestyděli během něj zpívat či tancovat. „Já to budu dělat taky, ale vám to jistě půjde lépe," prohlásil.

„Pokud by vám přišlo dlouhé mluvené slovo, tak mě, prosím, omluvte. Mám tendenci si povídat," svěřil se Tomáš Klus, který pobavil i mistrnou improvizací během své „inspekční cesty" přímo v hledišti Východočeského divadla. Skvěle reagoval na aktuální dění v sále. Těhotné ženě děkoval za to, že přišla na koncert. Devítiletou „princeznu" vybízel, aby si sedla na volnou židli před ní a nedrtila své mamince klín. Záhy pak Tomáš Klus líčil, jak rád se tiskne na své fanoušky, protože je „úchyl". „Promiňte, že jsem se o vás otíral," reagoval poté, co se vrátil zpět na jeviště.

Divačka neplakala dojetím, ale kvůli „vykuřování"

Živě se zajímal, proč divačce z předních řad slzí oči. „Vy pláčete dojetím? Ne? Že to je kvůli kouři, který šel celým divadlem? To není purpura, ale bylinky," vysvětloval a divil se, že kouřové efekty dámě vadily. „Vždyť každá domácnost vykuřuje. I kluci vykuřují," podotkl a dodal, jak pozná, kdy přichází píseň, kterou mají jeho příznivci v oblibě. „To se vždycky najednou vyrojí spoustu telefonů. Je to zajímavé, jak odsunujeme přítomný okamžik. S tím, že teď něco natáčíme a pak se na to podíváme doma," přemítal Tomáš Klus. „Dříve se zavíralo za samizdaty, dnes se zavíráme sami s daty," glosoval.

„V této eroezoterické době je pro nás důležitá láska, trpělivost a pochopení. Láska je krásná, milujeme ji. Proto o ní také zpíváme," vysvětlil Tomáš Klus, který pardubickému publiku vysekl poklonu. „Až bude publikována publikace o publiku, měli byste v ní být publikováni. Jste mnohem lepší než my," chválil obecenstvo. 

Pak se na něj ale naoko i rozzlobil, když v dramatické pauze, kterou chtěl v jedné z písní udělat, nebylo hrobové ticho, jak si přál. „Já jsem chtěl takové ticho, aby byl slyšet spadnout špendlík. A to teda nebylo," rozčiloval se v žertu. „To je ta vaše demokracie. Okrádáte sami sebe," tvrdil Tomáš Klus. „Přitom to je můj koncert, moje jméno je na plakátech," předstíral uraženého. „A to říkali, že v Pardubicích je vnímavé a inteligentní obecenstvo," pokračoval a vážně pak poděkoval za kouzelnou atmosféru a dobrou náladu, která z hlediště byla podle jeho slov cítit. „Tak si tu dobrou náladu držte a šiřte ji kolem sebe. Společnost to potřebuje," uzavřel Tomáš Klus.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Facebook Národní dům Karlovy Vary / autor: Lenka Mrazkova