V areálu SemtinZone došlo k požáru elektroodpadu

Pardubice – V Rybitví v areálu jedné z firem zabývající se likvidací odpadu, došlo ve středu 12. července těsně před polednem k požáru elektroodpadu. Na místo bylo povoláno 5 jednotek požární ochrany. Na místo byla vyslána i výšková technika pro monitorování střechy s výšky, aby nedošlo k jejímu zborcení.

Informováno bylo i životní prostředí. Jelikož se firma nachází v areálu podniku Synthesia, rozeslal podnik informační zprávu o vzniku požáru dotčeným obcím z důvodu vzniku velkého množství zplodin hoření. Uvnitř síla hoří 190 tun elektroodpadu, převážně baterie z notebooku, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, LCD televizí.

Škoda je předběžně vyčíslena na 950 000 Kč jen na materiálu, na silu ještě škoda nebyla vyčíslena. Hasiči budou v tuto chvíli likvidovat požár těžkou pěnou. Zasaženo je jedno silo ze čtyř. Ze sila vychází hustý kouř. Každé nežádoucí hoření produkuje zplodiny hoření, které jsou nebezpečné a toxické. Zásah je pro hasiče náročný, už jen kvůli horku, které panuje v celém Česku. Hasiči se pravidelně střídají u zásahu.

Na místo byl vyslán i monitorovací vůz laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč pro měření kvality ovzduší. Na místo se dostavil i statik, který zakázal hasičům vstup dovnitř síla. Ve 14.04 hodin se podařilo hasičům uhasit polovinu elektroodpadu. Zásah je náročný a stále pokračuje.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

Doporučujeme obyvatelům dotčených oblastí, zejména Polabin, Rosic a Cihelny, aby omezili větrání i vycházení. Důvod k větší panice však není, nejedná se o požár chemikálií a podobně.


Kouř může být cítit také v obcích Pohránov, Hrádek, Srch a Staré Hradiště. 

Zdroj: Magistrát města Pardubic