Univerzita Pardubice: Vysíláme online, připojte se k Noci vědců…

Pardubice – Noc vědců letos nebude osobním setkáním vědců a tisíců fanoušků vědy přímo na Univerzitě Pardubice, ale setkáním v online prostoru. Vysoká škola nabídne celkem 6 hodin vysílání přímo ze speciálního studia v univerzitní aule. Netradiční Noc vědců odstartuje v pátek přesně v 16 hodin a bude možné ji sledovat do 22 hodin na webu univerzity www.upce.cz/nocvedcu.

Letošní téma akce je Člověk a robot. Má připomenout 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho sci-fi dramatu R.U.R., ve kterém se slovo „robot“ objevilo poprvé. Na toto téma naváže hned několik rozhovorů, ukázek pokusů i videí, které zájemci o program univerzity během vysílání uvidí.

Automatický sklad budoucnosti, roboti na pracovním trhu nebo roboti při nehodách. To jsou jen některé příklady témat a pokusů, na které se mohou lidé v nabitém programu těšit. Vědci a popularizátoři ze všech 7 fakult univerzity budou mluvit také o pohyblivých sochách v dějinách lidstva, výuce pomocí simulovaných pacientů, ručním tisku nebo o úspěšném výzkumu rakoviny na univerzitě. Atmosféru začínajícího adventu navodí pokus o vytvoření krystalického vánoční stromečku.

Kromě živých rozhovorů a pokusů program nabídne i speciálně natočená videa, ve kterých se virtuální návštěvníci ocitnou přímo v laboratořích a ateliérech vysoké školy. Programem bude provázet populární moderátor Pavel Cejnar a pro virtuální návštěvníky připravila univerzita soutěž o speciální ceny.

Noc vědců na Univerzitě Pardubice je součástí celoevropské akce, ke které se jen v České republice připojuje více než 40 vysokých škol, science center, vědeckých pracovišť a institucí. V tento jediný den obvykle vědci na stovkách míst ve večerních a nočních hodinách zpřístupní svá pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show i hudební vystoupení.

Letos se akce v celé Evropě přesunula kvůli pandemii na konec listopadu. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních a ukázat veřejnosti, že dělají práci přínosnou pro každého z nás a dokážou ji také poutavě představit. Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005.

Autor: Mgr. Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice

 
 
 • Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem amfetaminu…
 • Pardubice – Dvě noci a dva řidiči pod vlivem. Ten první pod vlivem alkoholu usedl za volant v sobotu, druhého hlídka

   
   
 • Policie ČR pátrá: Z místa nehody odjel…
 • Pardubicko – V pondělí 3. ledna 2022 v 5:35 hodin v Holicích na silnici I/36 v prostoru okružní křižovatky ulic Holubova, Bratří Čapků, Hradecká

   
   
 • Východočeské divadlo Pardubice bude po dvou letech znovu hostit GRAND Festival smíchu…
 • Pardubice – Po loňské covidové přestávce se Východočeské divadlo Pardubice opět chystá na start tradičního lednového GRAND Festivalu smíchu, jehož

   
   
 • Terminál B postaví společnost BAK…
 • Pardubice – Pardubice znají firmu, která pro město postaví dopravní terminál pro meziměstskou autobusovou dopravu. Ve veřejné soutěži na stavbu

   
   
 • Strážníci vezli domů 14letého bruslaře. Probořil se ledem…
 • Pardubice – Mysleli jsme, že nemusíme upozorňovat na samozřejmé věci, ale přesto veřejnost důrazně varujeme: Nevstupujte už na led. Do