Univerzita Pardubice připravila speciální program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii…

Pardubice – Univerzita Pardubice jako jediná instituce v Pardubicích připravila pro akademickou obec i veřejnost speciální program. V týdnu od 12. do 16. listopadu slaví státní svátek České republiky a připomíná historické listopadové události, které mají své vazby na vysokoškolskou půdu. Program ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii univerzita pořádá pravidelně od roku 1997.

 

TÝDENNÍ program Univerzity Pardubice VZTAHUJÍcí SE ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii

– PONDĚLÍ 12. listopadu A STŘEDA 14. listopadu

OZVĚNY FEBIOFESTU – 100 LET SAMOSTATNÉHO FILMU

V rámci Ozvěn Febiofestu, oslav 100 let republiky a 100 let československého filmu bude probíhat
v pondělí 12. listopadu od 19 hodin projekce filmu Jan Palach v Aule Arnošta z Pardubic (Studentská 519, 532 10 Pardubice).

A hned ve středu 14. listopadu ve stejný čas a na stejném místě se uskuteční druhé promítání, a to filmu Do větru, první české boat movie. Vstup na oba filmy je zdarma a zváni jsou studenti, akademici i zájemci z řad veřejnosti.


– ÚTERÝ 13. listopadu 2018

STUDENSTKÉ ČTENÍ U LAVIČKY VÁCLAVA HAVLA

Studenti Fakulty filozofické připravili další z řady oblíbených společných čtení na Lavičce Václava Havla. Datum 13. listopadu přitom nevybrali náhodou, přesně před třemi lety byla totiž v univerzitním kampusu Lavička Václava Havla slavnostně zpřístupněna.

Tentokrát se bude od 12 hodin v atriu budovy EB v pardubickém kampusu společně číst divadelní hra „Vernisáž“ autora Václava Havla. Akce je podpořena z dotačního programu MŠMT pro připomínku státních výročí v roce 2018 pro veřejné vysoké školy.

 

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ 60. ROČNÍKU SPORTOVNÍCH SOUTĚŽÍ O STANDARTU REKTORA A NEJLEPŠÍCH SPORTOVCŮ UNIVERZITY V AK. ROCE 2017/2018

V zasedací místnosti děkana Fakulty chemicko-technologické (budova HA, přízemí děkanátu fakulty, Studentská 573, Pardubice – Polabiny v 17 hodin) se sejdou nejlepší sportovci univerzity za uplynulý akademický rok a vítězná fakulta 60. ročníku sportovních soutěží vysokoškoláků převezme rektorský putovní stříbrný pohár.

Akci pořádá Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a Univerzitní sportovní klub.

V celoroční soutěži mezi sportovními týmy jednotlivých fakult univerzity zvítězila letos Fakulta chemicko-technologická, jejíž sportovci nasbírali v 11 sportovních disciplínách nejvíce bodů. Celoroční soutěže o Standartu rektora se zúčastnilo 948 sportovců.

Mezi vyhlášenými nejlepšími sportovci univerzity jsou i letošní medailisté z Českých akademických her:

  • za 3. místo Andrea Heřmánková ve stolním tenisu – dvouhra žen,
  • za 3. místo tým mužů ve fotbalu,
  • za 3. místo v pohybové skladbě,
  • za 3. místo veslování – 4 s kormidelníkem.

Oceněni budou i letošní medailisté z Akademického mistrovství ČR: Markéta Marková (2. místo – požární sport), David Benák (2. místo – golf), Eva Štěpanovská (3. místo – v extrémním závodě štafet), za 3. místo smíšený tým družstev v požárním sportu a tým mužů za 3. místo v celorepublikovém finále florbalové ligy.


– ČTVRTEK 15. listopadu 2018

ZAHÁJENÍ PANELOVÉ VÝSTAVY PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ

Od čtvrtka 15. listopadu si mohou zájemci přímo v univerzitním atriu u Lavičky Václava Havla připomenout deset nejdůležitějších fenoménů našich moderních dějin a seznámit se s osudy lidí, kteří je zažili doslova na vlastní kůži. Představena zde bude panelová výstava „Příběhy 20. století,kterou připravila Fakulta filozofická Univerzity Pardubice společně se společností Post Bellum. Výstava bude k vidění do konce prosince. 


– PÁTEK 16. listopadu 2018 * rektorský den –

SPORTOVNÍ DEN

Hlavní program univerzity v pátek 16. 11. začíná od 9.00 hodin dopoledne sportovním dnem.

Ve sportovních halách univerzity v Kunětické ulici budou probíhat v rámci sportovního dne soutěže ve volejbalu, badmintonu, stolním tenisu nebo závod na veslařském trenažéru. V areálu vodních sportů a tenisu na břehu Labe se uskuteční přespolní běh na 4,2 km.

AKADEMICKÝ OBŘAD

Ve 14.00 hodin se koná slavnostní akademický obřad v Aule Arnošta z Pardubic, při němž bude promováno 64 nových doktorů šesti fakult univerzity – 36 absolventů doktorských studijních programů Fakulty chemicko-technologické, 9 doktorů Dopravní fakulty Jana Pernera, 7 doktorů Fakulty filozofické, 5 doktorů Fakulty ekonomicko-správní, 5 doktorů Fakulty elektrotechniky a informatiky a 2 doktoři Fakulty zdravotnických studií, kteří získají titul Ph.D. a dovrší tak nejvyšší stupeň vysokoškolského vzdělání.

Akademické obci a všem přítomným hostům bude též představeno pět nových docentů, šest docentek univerzity a čtyři profesoři, kteří byli jmenováni prezidentem republiky během uplynulého roku.

Rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., přednese při této příležitosti slavnostní projev a současně udělí několik speciálních cen.

VÝSTAVA V GALERII UNIVERZITY PARDUBICE

V 17.00 hodin se v galerii univerzity umístěné ve vestibulu Univerzitní knihovny koná vernisáž již 105. výstavy s názvem 100 LET OD ZALOŽENÍ SPOLKU SBĚRATELŮ A PŘÁTEL EXLIBRIS.

EXLIBRIS. Knižní značka, latinsky ex libris, je malý grafický lístek, kde je kromě výtvarného motivu také jméno nebo monogram osoby objednavatele. Dříve se tento lístek vlepoval do knih a označoval majitele, osobu nebo instituci.

Počátkem dvacátého století dochází k proměně určení. Exlibris se stává předmětem sběratelství.

Před sto lety, v listopadu 1918, vznikl Spolek sběratelů a přátel exlibris, který dnes slaví úctyhodných sto let své nepřetržité existence. Jeho členy jsou nejen čeští, ale i zahraniční sběratelé a instituce.

Tvorbě exlibris se u nás věnovala a věnuje řada grafiků, u kterých exlibris tvořila a tvoří nepominutelnou část jejich díla. Výstava je nejen ukázkou děl z historie českého exlibris dvacátého století, chce být zároveň připomínkou stého výročí vzniku samostatného státu – Československa.

Výstava bude k vidění v univerzitní galerii až do 24. ledna 2019.


VZPOMÍNKOVÝ AKT NA 17. LISTOPAD

V 18.30 hodin se uskuteční před Univerzitní knihovnou u pamětní desky k 17. listopadu vzpomínkový akt ke Dni boje za svobodu a demokracii.

Zástupce studentské rady a rektor univerzity při této příležitosti krátce promluví a položí k pamětní desce u vstupu do univerzitního areálu květiny. Vzpomínkový akt doprovodí již tradičně zpěvem Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice.

SLAVNOSTNÍ KONCERT KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE

Bohatý program univerzity ke státnímu svátku vyvrcholí večerním slavnostním koncertem Komorní filharmonie Pardubice, který se uskuteční od 19.00 hodin v Aule Arnošta z Pardubic.

V rámci slavnostního koncertu zazní Tance mého života od Bedřicha Smetany/Marka Ivanoviće, dále Koncert pro violoncello a orchestr C dur od Josepha Haydna v podání Petra Nouzovského, Meditace na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka a koncert zakončí Česká suita D dur op. 39 od Antonína Dvořáka. Koncert diriguje Chuhei Iwasaki.

Akademická obec a veřejnost jsou na slavnostní program Univerzity Pardubice ke Dni boje za svobodu a demokracii srdečně zvány.

Vstupenky na slavnostní koncert je možné zakoupit v univerzitní aule a v informačním centru na náměstí Republiky v Pardubicích, na ostatní akce univerzity během týdenního programu je vstup volný.

Zdroj a foto: Univerzita Pardubice

  •  
  •