Univerzita nabízí prázdninový program pro děti i dospělé…

Pardubice – Univerzita Pardubice nabídne během letních prázdnin řadu akcí pro děti a veřejnost. Organizuje vlastní příměstské tábory, Dětskou univerzitu nebo Letní školu IT pro dívky a chybět nebude ani Science Point v rámci Sportovního parku. Její popularizátoři vědy také navštíví v rámci akce Univerzita v pohybu stovky dětí na letních táborech v regionu.

„Jsme rádi, že se můžeme zase začít potkávat osobně. Univerzita Pardubice připravila pestrý program, který osloví děti i dospělé, a na různých typech popularizačních akcí se budeme setkávat s veřejností po celé léto," uvedla Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice.

Týdenní příměstský tábor Dopravní fakulty Jana Pernera startuje příští pondělí 12. července. Pro starší žáky základní škol jsou připraveny teambuildingové a logické hry i lukostřelba. Účastníci si například také vyrobí přívěšek na klíče ze dřeva nebo kůže na základě vlastního počítačového návrhu.

Letní IT školu pro dívky pořádá počtvrté Kariérní centrum Univerzity Pardubice. Na Fakultě elektrotechniky a informatiky se bude dvanáct studentek ze středních škol z celé České republiky od 19. července celý týden učit programovat, seznámí se s novými technologiemi a počítačovými programy. Vyzkouší si tvorbu webových stránek nebo se naučí upravovat fotografie. „Dívky se přesvědčí, že IT není jen pro kluky, ale že se i ony mohou v tomto oboru skvěle uplatnit. Zároveň mají možnost seznámit se s možnostmi studia na vysoké škole, a také s praxí," říká Helena Volejníková, vedoucí Kariérního centra Univerzity Pardubice.

Popularizátoři Univerzity Pardubice budou už popáté součástí akce Sportovní park Pardubice, kde chtějí od 9. do 15. srpna postaví pro zájemce každého věku Science Point. Experti provedou tisíce návštěvníků parku Na Špici zajímavostmi technických i humanitních oborů. Kromě tajů chemie nabídne univerzitní část akce např. ukázky historie písma a komunikace nebo princip mapování krajiny za pomoci dronu. 

Dětská univerzita se pro děti ve věku od 6 do 10 let a od 11 do 16 let na pět dní otevře 16. srpna. Odborníci z pěti fakult připravili zajímavý program, ve kterém nechybí chemické pokusy, hry s roboty, seznámení s restaurátorskými technikami, řešení logistických problémů nebo nácvik první pomoci.

Sportovně zaměřený příměstský tábor pořádá poslední srpnový týden Katedra tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice. Během akce čeká 70 dětí ve věku 6-15 let spousta pohybových aktivit v tělocvičně, na venkovních hřištích nebo loděnici. Seznámí se s jízdou na kánoi i paddleboardu, míčovými i raketovými sporty, které doplní netradiční hry v přírodě a celodenní výlet.

Univerzita Pardubice během prázdnin aktivně osloví také děti na letních táborech. Její popularizátoři vědy vyrazí v rámci akce Univerzita v pohybu hned na šestici míst v regionu. Tento týden už experti z Fakulty chemicko-technologické a z Dopravní fakulty Jana Pernera vyjeli zpestřit táborové aktivity dětem do Poličky.

Během celého léta si mohou zájemci i turisté projít virtuální stezku a zahrát „UPCE kvíz – Od středověku do současnosti", který připravila Univerzita Pardubice. Na webu UPCE kvíz: Cesta od středověku do současnosti | Univerzita Pardubice si otestují své znalosti historie i techniky. Virtuální cesta vede z Pernštýnského náměstí do kampusu Univerzity Pardubice.

Autor: Mgr. Martina Macková – vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto. Univerzita Pardubice