Univerzita hostila stovky středoškoláků. Ti přijeli soutěžit na Chemiklání…

Pardubice –  Kvůli chemii a zálibě v ní přijelo v pátek na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice 374 středoškoláků. Vysokoškoláci pro ně uspořádali již pátý ročník soutěže Chemiklání. Během jediného dne změřilo síly v řešení sady chemických úloh týmy z celé České republiky i ze Slovenska. Akci podpořil i radní pro školství Bohumil Bernášek

„Znovu jsem se přesvědčil, že Pardubice jsou nejen městem chemie, ale také městem chemického školství. Soutěž byla odborně a logisticky perfektně připravená. Jsem moc rád, že mezi úspěšné školy z minulých ročníků se řadí i Gymnázium Dašická,“ sdělil radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

Pro soutěžící ve 3-5 členných týmech byly připraveny desítky úloh.  Za každou byly přiděleny body podle toho, na kolikátý pokus byla úloha splněna. Výsledky organizátoři okamžitě zpracovávali a promítali v každé učebně na plátno.

„Soutěží nechceme testovat encyklopedické znalosti studentů, ale jde spíše o to, jak studenti umí nakládat s informacemi v časovém presu. Mohou proto během soutěže nahlížet do jakékoliv papírové literatury. Veškerá elektronika kromě kalkulaček je ale zakázaná,“ sdělil organizátor soutěže a absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Jan Hrubeš.

Univerzita hostila stovky středoškoláků. Ti přijeli soutěžit na Chemiklání
« 1 z 5 »

Pro nejlepší týmy byly připraveny věcné ceny.  Univerzita také připravila přísliby stipendií pro členy prvních třech týmů, pokud nastoupí na chemicko-technologickou fakultu. Pro vítěze se může jednat o částku až 48 tisíc korun za rok.

S nápadem zorganizovat tuto soutěž přišli před pěti lety sami studenti. Sami vymysleli pravidla, sestavili soutěžní úlohy, které pouze konzultovali na příslušných pracovištích. Úlohy přitom pokrývají veškeré oblasti chemie – od úloh vysloveně jednoduchých až po úlohy obtížné.  Pořadatelem akce je Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice a studentský spolek Alumni scientiae bohemicae. Soutěž spoluvyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Více na www.chemiklani.cz

  •  
  •