Unikátní metoda hašení urychlila likvidaci požáru skládky pneumatik ve Zdechovicích…

Pardubicko – Neskutečně bleskovou likvidací požáru na skládce ve Zdechovicích oslavili v pondělí 4. května hasiči svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů.

Skládka pneumatik ve Zdechovicích začala hořet v neděli 3. května v 21.49 hodin. Na místě zasahovalo až 19 jednotek hasičů.

Zřízen byl štáb velitele zásahu. V pondělí dopoledne bylo rozhodnuto o použití unikátní metody při likvidaci hořící skládky. Poprvé v České republice byla tato metoda použita při likvidaci požáru skládky pneumatik v Boru u Skutče před devíti lety.

Metoda spočívá v tom, že nakladač s plně naloženým hořlavým materiálem ze skládky na lžíci vyložil hořící pneumatiky do kontejneru s vodou. Následně hydraulickou rukou pásového rypadla materiál během několika minut opět vyndán a umístěn na vytvořený volný prostor u skládky.

HZS Pozar Zdechovice 0505202006
« 1 z 6 »

U tohoto postupu likvidace mimořádné události jsou minimální požadavky na síly a prostředky. Nedochází k žádnému úniku kontaminované vody do životního prostředí. Hořící materiál je okamžitě uhašen a nehrozí opětovné vznícení. K likvidaci požáru se použije malé množství vody. Likvidační činnost je výrazně urychlena.

Zásah byl velmi náročný. Po celou dobu zásahu hasiči museli používat dýchací přístroje a na místě se pohybovalo v jednu chvíli až 100 hasičů. Požár byl díky aplikování metody ukončen v pondělí 4. května ve 20 hodin.

Příčina vzniku požáru je i nadále vyšetřována.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje

  •  
  •