Trash Talk ◐ Ricarda Cometa & Vrrrbitch

Kdy:
27/09/2019 @ 20:00 – 23:00
2019-09-27T20:00:00+02:00
2019-09-27T23:00:00+02:00
Kde:
Divadlo 29
Ul. Sv. Anežky České 29
530 02 Pardubice
Česko
Trash Talk ◐ Ricarda Cometa & Vrrrbitch @ Divadlo 29 | Pardubický kraj | Česko

Latinskoamerické power duo s hostujícím trumpetistou Petrem Vrbou a premiéra rakousko-českého free impro dua Trash Talk.

Trash Talk (CZ/AT)
(Didi Kern – bicí / Zdenek Zavodny – dechové nástroje)

Tohle spojení vzniklo na loňském festivalu Alternativa. Zdeněk Závodný zde se svým triem Frisk – freejazzcore band, posíleným navíc o analogový syntezátor Kena Ganfielda, doslova zalehl posluchače v sále hutným, agresivným free jazzem, aby o hodinu později rakouský bubeník Didi Kern v rámci projektu Shibuya Motors v bubenickém duu s Balászem Pandim názorně definoval adjektivum „frenetický“. Organizátoři festivalu z toho měli oči na vrch hlavy a hned se ptali: Jak je možné, že tihle dva spolu zatím nehráli? Vždyť je to jasné!

Co spojuje tyhle dva, neboli v jakém duchu se nesla následující rozprava: enormní naléhavost projevu, která může působit dojmem, jako by ti dva celý život mlčeli a rozhodli se to vychrlit všechno právě teď, tady a naráz. Zatímco se Závodný snaží nástrojem protlačit plíce a vlastně i všechny další orgány, Kern stupňuje tempo do absurdna, jako by se potřeboval něčeho zbavit, a někdy od bicích i vstává a hledá jiný způsob, jak si ulevit – ať už je to zeď, nebo pošťácká trumpetka. Jiné nástroje, stejný přístup – každý úder srdce může být ten poslední.

◐◒◑

Ricarda Cometa & Vrrrbitch (PE/AR/CZ)

Latinskoamerické power duo v nástrojovém obsazení preparovaná kytara (Jorge Espinal) a bicí (Tatiana Heuman) spolu vystupuje pod tímto jménem od roku 2009. Jejich improvizované sety nacházejí styčné body math rocku a lidové rituální hudby a snad až bezelstně radostným způsobem dekonstruují rytmy Latinské Ameriky. Ostatně spojení „ritual soundscapes“, „mutant noise“, „tropical dancing grooves“, jimiž Ricarda Cometa popisují svůj hudební projev, nabízí jen tolik prostoru pro fantazii, kolik je potřeba. A protože do roku 2017 vystupovali jako trio, tak je na českém miniturné doplní žánrový chameleon, amatérský pekař a po dlouhá léta jedna z nejvýraznějších tváří tuzemské experimentální scény Petr Vrba.