Mluvící ryba se nemůže nadechnout & Aki Onda (JP/US) ≋ vernisáž

Kdy:
09/10/2019 @ 18:00 – 21:00
2019-10-09T18:00:00+02:00
2019-10-09T21:00:00+02:00
Kde:
GAMPA - Galerie města Pardubic
Příhrádek 5
Zámek, 530 02 Pardubice-Pardubice I
Česko
Mluvící ryba se nemůže nadechnout & Aki Onda (JP/US) ≋ vernisáž @ GAMPA - Galerie města Pardubic | Pardubický kraj | Česko

≋T≋ě≋ž≋k≋o≋ ≋p≋o≋p≋a≋d≋n≋o≋u≋t≋ ≋d≋e≋c≋h≋.≋ ≋
≋Z≋v≋l≋á≋š≋ť≋ ≋n≋a≋d≋ ≋h≋l≋a≋d≋i≋n≋o≋u≋.≋

Přijměte pozvání na vernisáž výstavy čerstvých nánosů barev i současného světa, kterou ozvučí autorská site specific performance japonského hudebníka, performera a kurátora Aki Onda žijícího v New Yorku.

≋≋≋≋ pouze dnes a tady ≋ www.akionda.net ≋≋≋≋

≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋≋
???š??? ?????? (* 1994) i ????? ???řá? (* 1991) jsou čerství absolventi. Kryštof ateliéru malby na pražské UMPRUMce, Jakub liberecké architektury. Pro oba dva je typická až urputná zanícenost pro věc a vztah k prostorovosti. V pardubické GAMPA – Galerie města Pardubic se setkávají ve vzájemném tvůrčím dialogu.

Architektonická praxe Jakuba běžně ukotvuje v poměrně velkých měřítkách a kontextech. Ve své volné tvorbě se však Jakub citlivě uchyluje k drobnosti až nepatrnosti běžných objektů – jejich významům a stavům. V prostoru galerie se oba tyto přístupy propojují a napomáhají usadit Kryštofova díla do určité scénografické situace.

Kryštofy velkoformátové kresby a malby často expandují mimo rámec, stávají se objektem, překračují hranice běžně očekávaného obrazu. Ač plné zářivých odstínů, jasných barev a popkulturních odkazů, nesou v sobě cosi temného. Apokalyptické děje usazené v bezčasí skutečnosti, kde zobrazené neobnošené trendy–svršky dávají zřetelně najevo, že naše žitá přítomnost není sledovanému narativu příliš vzdálená. Opravdu se ocitáme na konci světa? … Nekončeme však v slzách environmenálního žalu a dystopickém marasmu. Budoucnost existuje a naděje umírá poslední. Ostatně i motiv ryby na Kryštofových obrazech můžeme číst jako výzvu i východisko, “cliffhanger” do nového světa.

Aki Onda je hudebník, performer a kurátor. Narodil se v Japonsku a dlouhodobě žije v New Yorku. Ve své interdisciplinární práci Aki často spolupracuje s filmaři, vizuálními umělci, hudebníky a choreografy, kterými v minulosti byli např. Ken Jacobs, Michael Snow, Paul Clipson, Raha Raissnia, Takashi Makino, Daisuke Yokota, Maxime Rossi, Annea Lockwood, Loren Conners, Alan Licht, MV Carbon, Che Chen, Tashi Dorji, Noël Akchoté, Jean-François Pauvros, Jac Berrocal, David Toop, Rie Nakajima, Akio Suzuki, Nao Nishihra, Toshio Kajiwara a Takao Kawaguchi. Svou práci Aki Onda prezentoval v mnoha prestižních galeriích a na přehlídkách současného na různých místech světa: New Yorkem počínaje (např. The Kitchen, MoMA, PS1 MOMA, ISSUE Project Room), dokumentou 14 (ne)konče. Na vernisáži výstavy Mluvící ryba se nemůže nadechnout se Aki představí svou autorskou site specific performancí, přímo reagující na galerijní instalaci.

www.akionda.net