Buchty a loutky ※ Vítězné svině

Kdy:
12/09/2019 @ 20:00 – 21:30
2019-09-12T20:00:00+02:00
2019-09-12T21:30:00+02:00
Kde:
Divadlo 29
Ul. Sv. Anežky České 29
530 02 Pardubice
Česko
Buchty a loutky ※ Vítězné svině @ Divadlo 29 | Pardubický kraj | Česko

“Vším opovrhovat, všemu se smát, se vším si hrát – toť jediná Výše a jediná k Výši cesta.”

Představení divadla Buchty a loutky na motivy různých povídek Ladislava Klímy.

Loutková freska o lidech nízkých a vysokých. Groteska s prvky hororu, o čisté lásce a čisté nenávisti. Loutky zahrají o tom, že bolest stává se rozkoší a rozkoš bolestí.

Buchty a loutky svým neobvyklým způsobem tvorby vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Klasické tituly i vlastní autorskou tvorbu zpracovávají s nadhledem a nezaměnitelným humorem, s osobitým důrazem na výtvarnou stránku /kombinací starých i nových loutek, hraček, rezavého železa i nejnovějších technologií/; součástí představení je vždy originální komponovaná hudba, ve většině inscenací živě interpretovaná.

Od dob svého vzniku, kdy Buchty a loutky rozvířily vody českého loutkového divadla svými dnes již kultovními inscenacemi jednoznačně patří k divadelní špičce nejen v Čechách, ale i za hranicemi. Důkazem je účast a ocenění na mezinárodních festivalech takřka po celé Evropě, ale např. i v Kanadě, Mexiku, Japonsku či na Taiwanu.

Ladislav Klíma byl jednou z nejpozoruhodnějších a nejsložitějších osobností české kultury z období kolem první světové války. Veškerý jeho zájem se soustředil na filozofii, v níž na něho působili zejména Arthur Schopenhauer a Friedrich Nietzsche. Klímova filozofie a život byly výsměchem nejen akademické filozofii, ale i běžným normám české společnosti. Jeho dílo vznikalo pod vlivem horečnatě pracující fantazie a sám uvádí, že devadesát procent svých textů zničil pro přílišnou obscénnost. Již svou první knihou Svět jako vědomí a nic, kterou anonymně vydal v roce 1904, prohlásil Klíma existenci světa za závislou na individuálním Já. „Svět je to, co z něho moje Já chce mít.“

Režie: Radek Beran a Buchty a loutky
Loutky: staré originální dobové
Scénografie: Bára Čechová a Buchty a loutky
Hudba: Vít Brukner
Hrají: Vít Brukner, Marek Bečka, Radek Beran a Lukáš Waleek Valiska

Určeno pro dospělé diváky.
Vstupné: 120 Kč