▟ Bělobranské ZNOVU náměstí ▙ sousedská slavnost

Kdy:
20/09/2019 @ 15:00 – 21/09/2019 @ 23:00
2019-09-20T15:00:00+02:00
2019-09-21T23:00:00+02:00
Kde:
Bělobranské náměstí
Bělobranské nám.
530 02 Pardubice I
Česko
▟ Bělobranské ZNOVU náměstí ▙ sousedská slavnost @ Bělobranské náměstí | Pardubický kraj | Česko

BĚLOBRANSKÉ NÁMĚSTÍ v těsné blízkosti centra Pardubic je do dnešní paměti vryto především jako parkoviště. Pod horou automobilů rozličných barev a tvarů, za žlutým, zeleným a modrým kontejnerem však naleznete místo s neotřelým šarmem a barvitou historií. Dvoudenním festivalem chceme z Bělobranského alespoň dočasně setřást nános čtyřkolých miláčků moderní doby a náměstí proměnit v místo setkávání a příjemného spočinutí.

SOUSEDSKÝ PIKNIK ► DIVADLO ► HUDBA ► FILMY ► VÝTVARNÉ UMĚNÍ ► ARCHITEKTURA ► ZÁŽITKY ► VZPOMÍNKY ► BUDOUCNOST

Společnými silami pořádají Divadlo 29, GAMPA – Galerie města Pardubic, OFFCITY, Terra Madoda, Art Space NOV, Město na kole a místní obyvatelé.

▞ PROGRAM ▚

► PO OBA DNY ►

▙ Eliška Perglerová & Iveta Cermakova: One Hour Gallery / Galerie Jedna hodina ► Umělecký objekt, který zprostředkovává intenzivní a jiný pohled na prostředí, ve kterém se nacházíme. Stírá hranice mezi interiérem a exteriérem galerie, mezi umělcem, dílem a divákem. Galerie s velkým oknem, kam můžete vstoupit a pohodlně se usadit, se za jednu hodinu otočí o 360°. www.facebook.com/galeriejednahodina/

Pěstuj prostor: Typový – na míru ► Otevřená dílna s architektem Markem Sivákem z plzeňského projektu Pěstuj prostor. Marek se v Pardubicích zabývá průzkumem míst se skrytým potenciálem a pomocí jednoduchých architektonických prvků se snaží iniciovat nové děje a formy užívání veřejného prostoru. Přijďte se zapojit do výroby, vyzkoušet funkčnost, pomoci poodhalit potenciál Bělobranského náměstí. www.pestujprostor.plzne.cz

▙ Zpátky v čase ► Výstava fotografií z archivu Klubu přátel Pardubicka a fotografa Štěpána Bartoše. Pohled do minulosti Bělobranského náměstí.

▙ Radost pro kočku ► Drobnosti pro radost na podporu depozita Kočičí naděje. Nákupem přispějete na léčbu nemocných a týraných zvířat, která po vyléčení putují k novým majitelům. Bělobranské náměstí 8, prodej přímo ve vchodu do domu. www.kocicinadeje.cz

▞ PÁTEK 20. 9. 2019 ▚

▙ 15:00–18:00 | O životě a skutcích Johánka z Bělobranského ► Městská hra inspirovaná Janem Nepomuckým vás provede okolím jeho sochy a důležitými epizodami jeho života. Určeno všem hravým bez rozdílu věku.

▙ 15:00–18:00 | Kukátka do minulosti ► Otevřená dílna pro malé i velké. Vyrobte si kukátko do minulosti: (ne)obyčejný periskop, který vám odhalí, jak kdysi dávno-nedávno náměstí vypadalo.

▙ 15:00–18:00 | Jaké ho chceme mít? ► Co vás na Bělobranském baví, těší, dělá radost, co naopak štve a zlobí? Přispějte vašimi podněty. Společně s Odborem hlavního architekta sbíráme názory od místních obyvatel i kolemjdoucích.

▙ 17:00 | Komentovaná procházka s historikem ►Příběhy známé i neznámé, povídání o dávné i nedávné minulosti, která se vepsala do paměti tohoto místa.

▙ 18:30 | Budiž voda! ► Performance spojená s odhalením díla, jež vzniklo v rámci sympozia Umění a odpad, odpad a umění 5 pořádaného Art Space NOV. Podaří se znovuzprovoznit místní veřejnou pumpu? My v to věříme!

▙ 19:00 | Jaké ho chceme mít? ► Jaké postřehy a podněty se podařilo během odpoledne nasbírat? Kompletní materiál bude předán Odboru hlavního architekta, který s ním bude dále pracovat. V rámci společné diskuse se plánujeme pozastavit také u plánů a záměrů týkajících se náměstí a jeho okolí.

▙ 20:00 | Film a architektura: Aires Mateus: Matter in Reverse & Hatch House ► Projekce dvou dokumentárních snímků. První, hodinový, se zamýšlí nad úlohou a základními principy architektury. Druhý, krátkometrážní, pojednává o krásné dřevěné stavbě, kde se setkávali umělci, architekti a intelektuálové – např. Walter Gropius, László Moholy-Nagy nebo Herbert Bayer.

▙ 21:30 | Noční cesta Richarda Loskota ► Richard Loskot patří mezi nejvýraznější osobnosti současné české umělecké scény. Pro festival prázdno X naplnění vytvořil Richard světelnou instalaci, na kterou je zapotřebí si vyčkat do soumraku. Jeho světelné obrazy dávají vybraným místům nový rozměr a význam, naplňují je. Vytváří korálky náhrdelníku Chrudimky, jež vás proti proudu řeky dovedou až do jiného světa. Dnes v noci zážitek navýšen na 200%: noční cesta obohacená o orientační běh a bojovku.

▞ SOBOTA 21. 9. 2019 ▚

▙ 10:00–13:00 | Burza vinylů Pardubice ►Tradiční pardubická burza vinylů, kterou již po léta pořádá Olda Bašta s přáteli. Tentokrát na lodi Otava.

▙ 11:00–16:00 a možná i dál | Sousedský piknik & městská hra & setkání s umělci & mnohem víc ► Bělobranské náměstí jako váš obývák, jídelna, galerie i klubovna. Přineste něco z domácích či kupovaných lahůdek na sdílený stůl, setkejte se s přáteli, místními i kolemjdoucími. Tolika chutím, vůním a milému pouličnímu ruchu bezpochyby neodolá ani kamenný Johánek, jehož městskou hru si můžete zahrát také dnes.

▙ 12:00–17:00 | CirkCafé ► Otevřené oči, smysly, zvláště pak chuťové pohárky, jsou tu nezbytné. www.cirkcafe.cz

▙ 18:00–20:00 | LE CABARET NOMADE: Kabinet pamětí ► Klidný a intimní moment v každodenním shonu města. Kus ulice, čas, ve kterém se cyklí realita vytržená z kontextu všedního života. Divák je pozván vstoupit do světa hrdinů tohoto obyčejně neobyčejného příběhu, posadí se, nasadí si sluchátka, skříňka se pomalu otevírá… www.lecabaretnomade.com

▙ 18:00–21:00 | Dou NaBoso ► Hezky akusticky, jak od táboráku. Jen tak pro radost. Já písničku 1–4 si vezměte s sebou, nikdy nevíte, jestli se vám nebude hodit.

▙ 21:00 | The Muslim Jew, The Ugly & The Drummer ► After party v Klub 29 – malá scéna Divadla 29. Výbušná směs blues, psychedelie a jazzové avantgardy v podání mezinárodního tria složeného z česko-tureckého kytaristy Martina Alaçama, izraelského hráče na klávesy Giori Kukuiho a bubeníka Luky Šuta. Výživný hudební energy drink na závěr festivalu.