U Chrudimské nemocnice vzniknou nová parkovací místa…

Chrudim – Problematika parkování v blízkosti Chrudimské nemocnice, která je součástí společnosti Nemocnice Pardubického kraje a.s., byla hlavním důvodem cesty hejtmana Martina Netolického do Chrudimi. Zde jednal nejprve se starostou Františkem Pilným a následně navštívil v doprovodu generálního ředitele krajských nemocnic Tomáše Gottvalda samotný nemocniční areál. Se starostou hejtman kromě zdravotnictví řešil také oblast dopravy.

Stejně jako v případě dalších nemocničních areálů v rámci Nemocnice Pardubického kraje se i v Chrudimi začíná řešit téma nedostatku parkovacích míst. „Pacienti a návštěvníci nemocnice v tuto chvíli mohou využívat parkování před bývalou prodejnou potravin, částečně v areálu nemocnice, ale řada z nich využívá také prostor před supermarketem. Město identifikovalo pozemek v těsné blízkosti areálu ve Vlčnovské ulici, který se jeví z hlediska potenciální investice jako snadno upravitelný a navíc je v majetku kraje. Nyní leží ladem a vznikají na něm černé skládky,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že nyní bude celý pozemek prozkoumán s vydefinováním potřebných úprav a možným počtem parkovacích míst.

Hejtman zároveň starostu ujistil, že Chrudimská nemocnice má své pevné a nezpochybnitelné místo na mapě krajského zdravotnictví. „Ve výsledcích průzkumu v našem městě se téma nemocnice objevilo, byť jsme nikdy neměli z kraje žádné signály, že by se připravovaly nějaké změny ve spektru poskytované péče. Jsem rád, že pan hejtman a celý kraj plánují další rozvoj naší nemocnice,“ řekl starosta města František Pilný.

Kraj v únoru otevřel v Chrudimi novou budovu výjezdové stanice Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Ta dříve sídlila v areálu nemocnice a nyní se řeší využití těchto prostor. „Jednou z variant je adaptace prostor pro ústavní pohotovostní službu tak, aby pacienti nemuseli chodit do samotného monobloku nemocnice,“ řekl hejtman.

Doprava a dopravní obslužnost

Obvyklým tématem při jednání se starosty je vždy také doprava a dopravní obslužnost. Chrudim před časem přišla s vizí úpravy městské hromadné dopravy v souvislosti s ekologizací provozu a rozvojem výstavby rodinných domů v okolních obcích. „V tuto chvíli je to vize, která se může konkretizovat. Městu jde především o zlepšení jako pohybu po městě, tak spojení s okolními obcemi a krajským městem například spojem z nemocnice do nemocnice,“ řekl hejtman Netolický. Starosta Pilný dodal: „Rodiče z okolních obcí nyní vozí děti auty, což samozřejmě znesnadňuje dopravu ve městě a navíc před našimi školami nejsou takové parkovací kapacity. Proto chceme zatraktivnit a zefektivnit veřejnou dopravu.“

Úpravy kostela Nanebevzetí Panny Marie

Jednou z dominant celého města je kostel Nanebevzetí Panny Marie na Resslově náměstí. O jeho postupných úpravách jednal hejtman v únoru se zástupci církve. „Kostel patří mezi jednu z priorit církve, což potvrdil i pan biskup Vokál na našem únorovém jednání. V tomto případě čeká církev na výsledek žádosti o Norské fondy, avšak předběžně jsme připraveni projekt finančně podpořit,“ sdělil hejtman Netolický.

  •  
  •