Tyršovy sady nejsou parkoviště

Pardubice – Z Tyršových sadů bylo ve čtvrtek večer parkoviště. Výsledkem je rozježděná tráva, ale také desítky zadokumentovaných přestupků. Strážníci, kteří přijeli situaci řešit, nevěřili svým očím. Vozidla stála nejen na trávě podél ulice U Stadionu, ale i pod svahem v blízkosti dětských hřišť. Do parku se přitom řidiči museli dostat jedině tak, že protlačili auta podél kamenů či sloupků, zřetelně zahrazujících vjezd vozidel do tohoto prostoru a muselo jim tedy být zcela jasné, že s vozidlem vjíždí do míst, kde nemají co pohledávat. 

V Tyršových sadech si takto svoje auto zaparkovalo celkem 26 řidičů, dalších 30 dopravních přestupků jako stání na chodníku nebo na zákazu zastavení pak strážníci zjistili v blízkém okolí.

Všechna vozidla byla strážníky na místě zadokumentována a budou náležitě řešena. Dodáváme, že stání na veřejné zeleni se postihuje dle platné vyhlášky města, která za tento přestupek umožňuje uložit sankci až do výše 10 000 korun a správnímu orgánu až do 100 000 korun.

A ještě jedna věc. Nyní obvykle následují šílené nářky nad tím, že v Pardubicích přece není kde parkovat. Skutečně? Ověřili jsme si tuhle oblíbenou výmluvu rovnou ten večer. Parkoviště v bývalých jatkách v těsném sousedství Tyršových sadů bylo pro návštěvníky akce otevřené a poloprázdné. Že je parkovací plocha stranou řidiči o ní nemuseli vědět? Volná místa k stání v té chvíli byla i v blízkém nákupním centru a parkovací dům na Karlovině je otevřený nepřetržitě a nabízel v té chvíli několik desítek volných míst. V docházkové vzdálenosti od areny pak byly další desítky míst pohodlně k nalezení i na ulici. Problém tedy určitě není o nedostatku parkovacích míst, ale jen o bezohlednosti řidičů.

Na Mikuláše nechte petardy v šuplíku

Odstartoval nám prosinec a s ním i plno oslav. Poklidné svátky štědrosti vystřídá loučení se starým rokem a přivítání toho nového. Právě jen na silvestrovské oslavy a na Nový rok se nevztahuje zákaz používání a provozování zábavní pyrotechniky, který jinak ukládá vyhláška města. Na Mikuláše, ačkoliv se petardy z ulic ozývají, se však žádná taková výjimka neplatí, proto případné stížnosti a oznámení budou strážníci řešit.

Pokaždé v tomto období apelujeme na rodiče, aby doma s dětmi probrali rizika používání zábavní pyrotechniky a pokud se k nákupu rozhodnou, pak volit kamenné obchody a specializované prodejce. Pyrotechnické výrobky jsou rozděleny do čtyř tříd, přičemž pouze Třída I., do které spadají prskavky, pistolové kapsle nebo bouchací kuličky mohou být prodávány i osobám mladším 18 let, pokud to nezakazuje návod. I obyčejná prskavka může při nesprávné manipulaci způsobit zranění či velké škody.

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice