Týden idiopatické plicní fibrózy. Pardubická nemocnice nabídne plicní vyšetření…

Pardubice – Ve středu 18. září v rámci Týdne Idiopatické plicní fibrózy je možné absolvovat vyšetření v ambulanci plicního oddělení Pardubické nemocnice. 

Vzácné onemocnění, které však mívá závažný průběh. To je idiopatická plicní fibróza (IPF). V rámci akce Týden IPF, který začíná 16. září, na tuto nemoc upozorňují lékaři a pacientské organizace. V celé České republice se otevřou dveře plicních ambulancí a nabídnou plicní vyšetření zájemcům z řad veřejnosti.

Do Týdne IPF se zapojí rovněž ambulance plicního oddělení Pardubické nemocnice. Vyšetření na tomto pracovišti bude možné ve středu 18. září od 12.00 do 15.00 hodin. „Vyšetření je určeno těm, kteří mají obtíže a dosud neměli možnost konzultace nebo vyšetření u plicního lékaře,“ uvedla primářka plicního oddělení Renata Králová a dodala:„V tuto dobu budou na plicní ambulanci probíhat konzultace zájemců z řad veřejnosti, vyšetření je možné i bez doporučení praktického lékaře. V případě překročení kapacity ambulance bude možné se v tyto hodiny osobně k vyšetření objednat na jiný vhodný termín.“

Idiopatická plicní fibróza je onemocnění, při kterém jsou vzdušné plicní sklípky nahrazovány hutnou fibrózní tkání, což vede k omezení funkce plic.  Nemoc se projevuje nespecifickými příznaky, jako je kašel, obtížné dýchání, rychlá unavitelnost, hubnutí. Mohou být přítomny tzv. paličkovité prsty. Lékař při fyzikálním vyšetření většinou zjistí specifický poslechový nález (krepitus). V posledních několika letech jsou v naší republice k dispozici léky, které mohou zčásti ovlivnit nepříznivý průběh onemocnění, důležité je však včasné rozpoznání nemoci.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.

  •  
  •