Touha po vzdělávání zavedla učitelský pár až do Japonska…

KRAJ – Manželé Milan a Rita Chalupníkovi jsou pedagogové. Kromě svých povinností na základní škole a gymnáziu hledají příležitosti sebevzdělávání. Na sklonku loňského roku se zúčastnili mezinárodní konference učitelů v Tokiu. O svých zkušenostech a zážitcích informovali na setkání s krajským radním Pavlem Šotolou.

Mezinárodní konference učitelů středních a základních škol v Tokiu byla zaměřena na vzdělávání k udržitelnému rozvoji a umělou inteligenci ve vzdělávání. Zúčastnili se jí zástupci 51 zemí, které jsou zapojeny do spolupráce evropských a asijských zemí prostřednictvím nadace Asia-Europe Foundation (ASEF). Českou republiku reprezentovali Milan Chalupník ze ZŠ Seč a Rita Chalupníková z Gymnázia Mozartova ul. v Pardubicích.

„Již v přípravné fázi museli účastníci absolvovat několik webinářů a plnit úkoly společně s ostatními účastníky prostřednictvím sociálních sítí. Například jsme museli napsat společně s kolegyní z Polska a s kolegou z Pákistánu esej na téma Role učitele ve vzdělávání v budoucnosti s rozvinutým využitím umělé inteligence,“ sdělil Milan Chalupník.

Na konferenci přednášeli odborníci na vzdělávání z OSN, UNESCO či profesoři tokijské Sophia univerzity. Zúčastnili se jí i zástupci japonského ministerstva školství nebo zahraničí.  „K těm nejzajímavějším součástem programu patřila určitě půldenní návštěva japonské střední školy, kde mohli být pedagogové přítomni při hodinách matematiky, angličtiny, výpočetní techniky, ale také hudby a výtvarného umění. Přínosné a zajímavé byly zejména rozhovory s ostatními pedagogy o jejich zkušenostech a specifikách školství v jejich vlastních zemích,“ řekla Rita Chalupníková.

Kromě přednášek a ukázkových hodin měli účastníci možnost poznat japonskou kulturu a životní styl. „Jsem velmi rád, že jsem měl příležitost být součástí konference a těším se, že kontakty s kolegy v Brunei, Bangladéši, Laosu, Singapuru i dalších zemích nevyhasnou a bude příležitost spolupráci Evropy a Asie dále rozvíjet,“ poznamenal Milan Chalupník.

„Velice si vážím lidí, kteří se neustále vzdělávají ve svém oboru nad rámec pracovních povinností. Stáže v zahraničí pak rozšiřují nejen vědomí o nejrůznějších trendech a inovacích, ale přináší alternativní pohled na řešení problémů ať už v oblasti vzdělávání nebo v dalších oblastech našeho života,“ řekl po setkání radní Pavel Šotola.

Zdroj a foto: Pardubický kraj

  •  
  •