Tenorista Štefan Margita si nechal posvítit na diváky, rozdával jim šumivé víno a kontroloval jejich zpěv…

Pardubice – V hodně rozverném duchu pojal svůj nedělní galavečer ve Východočeském divadle v Pardubicích světoznámý tenorista Štefan Margita.

Třiašedesátiletý operní pěvec začal v úvodu koncertního programu překvapeným divákům „vyhrožovat“. „Budete muset i zpívat,“ prohlásil košický rodák, který si také nechal na vyprodané hlediště pěkně posvítit a bez mrknutí oka oznámil, že půjde o francouzský šanson. Poté sestoupil z jeviště a publikum v prvních řadách osobně kontroloval, zda spolu s ním zpívá nebo ne. „Myslím, že do Vánoc se to společně naučíme,“ vtipkoval Štefan Margita, který se naštěstí „smířil“ s tím, že obecenstvo se po něm snažilo zopakovat alespoň jednodušší popěvky.

„Přípitkový“ duet i s tancem

Naoko „zlobil“ i při „přípitkovém“ duetu se sopranistkou Kristýnou Vylíčilovou z Verdiho opery La traviata. Na něj se stylově „vyzbrojil“ šumivým vínem. Jeho otevření si nechal až na jeviště a přestože naznačil, že by se mohl pokusit třeba o „střelbu“ zátky například směrem do městské lóže, nakonec mu při nalévání do dvou skleniček neunikla z lahve ani kapička. Svou skleničku však věnoval divákům, a tak mu nezbývalo nic jiného než se napít přímo z lahve. Ta už ale mezitím byla natlakovaná, a tak došlo i na malou „spršku“. Potom věnoval do hlediště dokonce celou lahev a jal se pro změnu tančit se sopranistku Kristýnu Vylíčilovou. Tu ovšem vyzval tak divoce, že působila opravdu překvapeně.

Neustále v kontaktu s publikem

Vtipných i zábavných momentů byla během večera celá řada. Štefan Margita se snažil být s fanoušky neustále v kontaktu a viditelně mu to činilo velké potěšení.

Stejně tak diváci kvitovali, že jim společně se svými hosty nabídl celou řadu známých operních árií a muzikálových melodií. Došlo například na úryvky z Mozartovy Kouzelné flétny nebo Čajkovského Evžena Oněgina, ale také na árii z podle něj „nejnudnější ruské opery, kterou kdy viděl“. Měl tím na mysli dílo Nikolaje Rimského-Korsakova Sadko.

„Píseň indického kupce je však nádherná. Jednou se mi stalo, že jsem v programu viděl napsáno místo kupce tupce. Tak já vám toho tupce zazpívám,“ smál se tenorista, který v minulosti působil na scénách nejslavnějších operních domů na světě. Nebylo proto divu, že Východočeským divadlem kromě češtiny zněla také angličtina, italština, francouzština, němčina či ruština.

Vzpomínka na Karla Gotta

Se sopranistkou Kristýnou Vylíčilovou „vystřihl“ slovenský tenorista žijící v Praze rovněž duet Jeden Bůh, jehož autorem je zpěvák a skladatel Martin Chodúr.

Další duet pak Štefan Margita přidal s šansonovým zpěvákem Michalem Kindlem, který se představil ve dvou písních i sólově. Šlo o ochutnávku z Kindlova chystaného alba Ticho. To by mělo spatřit světlo světa v únoru příštího roku.

Na nedělním galakoncertě se vzpomínalo i na nedávno zesnulého Karla Gotta, jemuž Štefan Margita věnoval Schubertovu skladbu Ave Maria.

V době genderové korektnosti se známý operní pěvec rozhodl k velmi odvážnému kroku. O hudební doprovod se mu totiž v Pardubicích postaral soubor složený jen ze samých mladých půvabných a talentovaných hráček na smyčcové nástroje – Ambroš Ladies Orchestra.

Foto: Jan Zátorský VM ART production

  •  
  •