Talentovaný Evžen vyzve tři vítěze Velké pardubické…

Pardubice – Letos už se sice na českých drahách odběhla šestice překážkových dostihů, které hostila Lysá nad Labem a Slušovice, ale převážně překážkový program přinese až sobotní dostihový den v Pardubicích. Epidemiologické situace sice měla za následek odložení začátku tamní sezóny o dva týdny, nicméně sobota bude prvním letošním dostihovým dnem, který se uskuteční za přítomnosti diváků, byť je jejich počet omezen. Na dráze se uskuteční osmička kvalitně obsazených dostihů, z nichž největší pozornost poutá úvodní kvalifikace na Velkou pardubickou.

Na start Velké ceny města Pardubic – I. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou se postaví čtrnáctka koní, mezi nimiž sice schází vítěz loňské Velké pardubické Hegnus, ale jinak je krosová elita v podstatě kompletní. Roli favorita přesto zaujímá kůň, jehož čeká kvalifikační premiéra. Sedmiletý Evžen každopádně už několik let platí za velký talent a podzimní vítězství v Ceně Labe bylo už jeho třetím triumfem na mítinku Velké pardubické. V jeho sedle nebude ani tentokrát chybět manžel trenéry Štěpánky Myškové Jaroslav Myška.

V cestě mu bude stát trojice vítězů Velké pardubické. Dva z nich připravuje Josef Váňa. Vítěze z roku 2017 No Time To Lose (Velek) v minulých letech brzdily zdravotní problémy a zdá se, že to nejlepší už má za sebou. V loňské Velké pardubické upadl na Taxisu. Papírově lepší šance má předloňský hrdina našeho nejslavnějšího dostihu Theophilos (Bartoš). Ani jemu se sice v poslední Velké pardubické nedařilo, když skončil až devátý, ale do první kvalifikace nastoupí v roli obhájce vítězství.

Třetím vítězem Velké pardubické je její hrdina z roku 2018 Tzigane du Berlais (Faltejsek). Byť je jeho forma pravidelně časována k druhé říjnové neděli, také svěřenec Pavla Tůmy dokáže zaběhnout zkraje sezóny, když předloni v úvodní kvalifikaci jeho finiš nestačil pouze na Hegnuse. Navíc stájová forma je jednoznačně doporučením. Loni skončil ve Velké pardubické pátý.

Lépe si tehdy vedla hned trojice zúčastněných koní. Těsný souboj o druhé místo totiž svedli Player (Novák), Vandual (Odložil) a Talent (Liška), kteří se seřadili v uvedeném pořadí, přičemž v cíli je dělilo zhruba jen půl délky. Všichni umí zaběhnout i v kvalifikacích. Player v té úvodní skončil už dvakrát třetí. Slovenský veterán Vandual loni skončil druhý v té závěrečné. Talent už dokonce dvě kvalifikace vyhrál a minulou sezónu v nich bral dvě třetí místa.

Výhodu startu v nohách mají v poslední Velké pardubické šestý Casper (Vyhnálek), který se rozcvičil v kratším francouzském dostihu, a desátý Bugsie Malone (Matuský). Ten před třemi týdny v Lysé nad Labem skončil třetí v tradiční Prvomájové steeplechase. Výčet účastníků poslední Velké pardubické doplňují jedenáctý Dulcar de Sivola (Kocman) a zadržený Mahony (Stromský).

Vedle Evžena je teprve sedmiletý také Mr Spex. Ten loni vstoupil do sezóny až na podzim a skončil pátý v Ceně Vltavy. Opřít se může o stájovou formu, když od letošní zimy fungující spolupráce trenéra Luboše Urbánka a žokeje Jana Kratochvíla přinesla už čtveřici vítězství. Po delší době se do Pardubic vrací Sztorm (Složil), který přes jedno kvalifikační stříbro platí spíše za specialistu na dostihy po trávě. Největším outsiderem je druhý ze slovenských hostů Paris Eiffel (Cagáň).

Hlavní předzkouškou červnového Zlatého poháru, tedy vrcholu sezóny pro klasické steeplery, je Cena Jockey Clubu ČR. Na její start se sice postaví pouhá šestice koní, ale kvalita je vysoká. Obhájcem vítězství je nestárnoucí reprezentant stáje Dr. Charvát Aztek (Stromský), který na podzim v proutěnkářském Křišťálovém poháru překvapivě porazil stájovou, ale nikoliv tréninkovou kolegyni Cheminée (Faltejsek). Ta ale tehdy nastupovala po delší pauze, zatímco tentokrát je výhoda rozběhanosti na její straně, protože během zimy startovala v Itálii a ve Francii.

Vedle Azteka budou na startu další dva vítězové z loňského mítinku Velké pardubické. Konkrétně suverén Stříbrné trofeje Dusigrosz (Složil) a hrdinka Poplerova memoriálu Dajuka (Matuský). Pořadím může zamíchat také nová posila trenéra Josefa Váni Max's Spirit (Bartoš), který loni startoval na rovinách v Německu a ve Francii, ale předloni skončil třetí v největším italském dostihu přes lehké skoky. Slušnou třídu v minulosti ukázal také rekonvalescent Gryffichop (Kratochvíl).

Specialisté na krátké krosy se utkají v Ceně Viléma z Pernštejna. Mezi „sprinterskou" elitou loni dokázali zvítězit Chrystal Cross (Myška) i Medic (Novák), který se před sezónou přestěhoval od trenérky Jany Junkové k Lence Kvapilové. Oba dva ale dokázal v Poplerově memoriálu porazit Lad In (Složil), který tehdy překvapivě nestačil pouze na suverénní Dajuku. Vůbec největší hvězdou sedmičlenné sestavy je každopádně Mustamir (Matuský). Někdejší vítěz Zlatého poháru loni zvládl přechod do krosů, ale tohle pro něj pravděpodobně bude příliš krátké.

Z ostatních dostihů zasluhuje zmínku ještě Pohár BICZ Holding. Přestože se jedná o dostih III. kategorie, řada jeho účastníků se může pochlubit jedničkovými úspěchy. Vždyť Mazhilis (Bartoš) je někdejším vítězem italského překážkového vrcholu Gran Premia Merana a v předloňské Velké pardubické skončil čtvrtý. Tehdy ho porazil druhý Stretton (Stromský), který vybojoval medailové umístění ve Velké pardubické i o rok dříve. Nastupující hvězdou je naopak pětiletý Night Moon (Faltejsek), který dosud sbíral úspěchy především v Itálii, kde posledně bojoval o Gr.1 vítězství. Pardubický kros si vyzkouší poprvé.

Autor: (jf)
Foto: Hana Vytopilová
Zdroj: Dostihový spolek a.s.