Také krajská muzea a galerie se ve čtvrtek otevřou veřejnosti…

KRAJ – Výstavní plány čtyř muzeí Pardubického kraje a Východočeské galerie letos už dvakrát na delší čas přerušila epidemiologická opatření vlády. Od tohoto čtvrtka se výstavní síně, i když v omezeném režimu, opět otevřou.

„Přivítali jsme možnost opět zpřístupnit tyto kulturní instituce právě v době adventu. Na řadě míst připravila muzea výstavy s vánoční tematikou, ale dobíhají také významné podzimní výstavy, které z větší části o své publikum přišly. Pokud to jde, tak se jejich termíny prodlužují. Muzea a galerie mají nyní využívat pouze čtvrtinu své kapacity, ale vzhledem k jejich poměrné velkým prostorám to myslím nebude problém," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek s tím, že samozřejmě i tady zůstávají v platnosti všechna opatření jako roušky, rozestupy a dezinfekce.

Věci vyprávějí i vlastní vánoční pohlednice v Pardubicích

Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevře velkou výstavu nazvanou Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. Ta se představuje v nových výstavních sálech, které vznikly v hospodářských budovách pardubického zámku v rámci rekonstrukce. Přístupné budou také expozice autorského skla, archeologie a historie města Pardubic. Na nádvoří zámku návštěvníky potěší rozsvícený vánoční strom a obří historické vánoční pohlednice, jejichž součástí se sami mohou stát a fotografii pak poslat svým blízkým. Současně muzeum o adventních nedělích za příznivého počasí zpřístupní zámecké valy až do osmé hodiny večer. Muzeum připravuje i novou webovou výstavu s vánoční tématikou.

Víra, umění, architekt Schmoranz a betlémy v Chrudimi

V Regionální muzeu  v Chrudimi se můžete vrátit ke dvěma zásadním výstavám. Víra v umění – umění ve víře je věnována výtvarné kultuře Chrudimska ve středověku, kdy byla Chrudim významným centrem utrakvistické víry ve východních Čechách. Najdete tu mnoho cenných obrazů a soch z kostelů a muzejních sbírek. Pokračuje také výstava o významném architektu a památkáři Františku Schmoranzovi st., jehož historický romantismus se špičatými věžemi kostelů ovlivnil siluety mnoha měst a obcí v okolí. K tomu přibude výstava převážně papírových betlémů se sbírky Lucie Benedikty Petrusové  ze Sobětuch.

Karosářství, hasičské stříkačky i Vánoce z depozitáře

Ve Vysokém Mýtě připravilo regionální muzeum od pátku 4. prosince výstavu Vánoce z depozitáře. Na ní se představí téměř všechny dostupné sbírkové předměty s vánoční tematikou výhradně ze sbírky Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Návštěvníci tak uvidí betlémy, ozdobičky, hračky, zimní sportovní vybavení, vánoční kuchařské náčiní, ale i obrazy se zimní tématikou. Kromě toho budou samozřejmě k vidění stále expozice českého karosářství a firmy Stratílek.

Cirkusové Vánoce v Litomyšli a betlémy

Regionální muzeum v Litomyšli zve na dosud historicky největší cirkusovou výstavu v českých dějinách, která bohatě dokumentuje život českého cirkusu od druhé třetiny 19. století do konce 50. let století dvacátého. Je založena na zásadních svědectvích dvou Litomyšlanů, kteří putovali s cirkusy po českých zemích i vzdálené cizině. Pro děti je připravena i herna v cirkusovém stylu. Vánoční atmosféru doplní Litomyšlský keramický betlém Ireny Švecové a interaktivní Malovaný betlém Ondřeje Moučky.

Květy z ráje, autorská kniha a architekt Miroslav Řepa

Na pardubickém zámku prodloužila Východočeská galerie velmi optimistickou výstavu do šedých dní – Květy z ráje, kterou tvoří výběr z tvorby Stanislava Diviše.  Do Domu U Jonáše, který je konečně opravený po havárii vody před třemi lety, chystá od 5. prosince výstavu k 90. narozeninám architekta Miroslava Řepy a výstavu o autorské knize. Část prostor v 1. patře obsadí historické postavy z publikace Pět století na zubra neplatí, kterou galerie připomene 500 let renesance ve východních Čechách.

Nouzový režim s omezeními trvá

Muzea v nouzovém režimu nepořádají doprovodné programy ani případné vánoční jarmarky. Také nové výstavy se musejí obejít bez vernisáží. Organizátoři doplňují programy například o krátké filmy a řada aktivit se stále odehrává na webech a sociálních sítích.

Zdroj a foto: Pardubický kraj