Šťulíkův memoriál letos trhal rekordy…

Pardubice – Přespolní běh základních a středních škol Memoriál Josefa Šťulíka tento týden v Ležákách trhal rekordy v počtu přihlášených mladých běžců. Památník Lidice, který závod pořádá, musel dokonce předčasně ukončit uzávěrku přihlášek. Trasa běhu byla z Ležáků do Včelákova, kudy dříve chodily do školy ležácké děti. Záštitu nad ním převzali světová rekordmanka, běžkyně Jarmila Kratochvílová a radní Pardubického kraje René Živný.

„Letošní 6. ročník byl výjimečný svojí účastí. Přihlásilo se 520 běžců z 21 škol, což bylo nejvíce v historii tohoto závodu. Pro mne jako radního pro sport je důležité, že se děti hýbou, ale tento běh je výjimečný i tím, že si tu mladí lidé uvědomí osud svých vrstevníků za 2. světové války osobním prožitkem," řekl radní Živný.

Šťulíkův memoriál letos trhal rekordy
« z 5 »

Památník Lidice organizuje v Ležákách tento závod na památku Josefa Štulíka. Josef Šťulík pocházel z mlynářského rodu v Ležákách. Byl zapojen do činnosti odbojové skupiny Čenda, která pomáhala parašutistům vyslaným z Londýna. Po 16. červnu 1942, kdy gestapo získalo informace od zrádce Karla Čurdy, začalo v kraji masivní zatýkání. Kameník Josef Šťulík se po zatčení svého švagra Jindřicha Švandy rozhodl ukrýt v okolních lesích v blízkosti včelákovského hřbitova. Na základě výzvy gestapa, které znělo: pokud se nepřihlásí do odpoledne 22. 6. 1942, budou vesnice v okruhu pěti kilometrů vypáleny, se v uvedený den dobrovolně přihlásil na četnické stanici ve Vrbatově Kostelci. Dne 24. června 1942 Němci na pardubickém Zámečku zavraždili 33 ležáckých obyvatel, Josef Šťulík byl vězněn gestapem a vyslýchán a 2. července 1942 zastřelen. Celá vesnice byla vypálena, přežila jen dvě děvčátka předaná na převýchovu.

Zdroj a foto: Pardubický kraj