Studenti pardubického Gymnázia Dašická si vyzkoušeli, jaké to je být europoslancem

Štrasburk/Pardubice – Jaké to je být europoslancem? To si na vlastní kůži vyzkoušeli žáci pardubického Gymnázia Dašická přímo v budově Evropského parlamentu ve francouzském Štrasburku.

Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

„Prohlédnout si Evropský parlament a vyzkoušet si na pár hodin práci europoslance pro mě byl opravdu jedinečný a nezapomenutelný zážitek," konstatovala žákyně Gymnázia Dašická Tereza Lantová.

„Od téměř nulové představy o fungování Evropského parlamentu jsem se během jednoho dne dozvěděla celou řadu zajímavých a užitečných informací o jeho činnosti," poznamenala studentka Rozálie Fialová.

„Potkat osobnosti významné pro chod Evropské unie a mít možnost s nimi debatovat. To byl jeden ze zážitků, na které člověk nezapomene," podotkla gymnazistka Nella Šmerdová.

„Jsem moc vděčná, že jsem měla příležitost zavítat do Evropského parlamentu ve Štrasburku. Bylo tu o nás skvěle postaráno," nechala se slyšet žákyně „Dašáku" Adina Kozlová.

Setkání s místopředsedkyní europarlamentu

Návštěva Evropského parlamentu, kde se žáci pardubického Gymnázia Dašická setkali i s jeho místopředsedkyní a hlavní mluvčí, byla odměnou jejich za účast v programu Euroscola

Přímo v jednacím sále měli možnost v anglickém jazyce vystoupit na tematickém workshopu před tisícem posluchačů. „To už samo o sobě vyžaduje značnou odvahu," řekla učitelka anglického jazyka Gymnázia Dašická Markéta Moore. „Potěšilo mě, jak kultivované, jazykově pokročilé a informačně ucelené představení Gymnázia Dašická jeho žáci předvedli," dodala.

Aktivní žáci, kteří se nebojí prezentovat své názory

Jako reprezentanti České republiky se aktivně účastnili i živých vstupů, kladli dotazy a diskutovali na téma dezinformací, války na Ukrajině či o ekonomických a politických dopadech spojených s nástupem nového prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa. „Jsem velmi pyšná na to, že mohu tyto nadané žáky učit a podílet se na jejich rozvoji," podotkla Markéta Moore.

„Často kolem sebe slýchám názor, že se mladá generace o dnešní svět nezajímá, většinu času tráví neplodně na sociálních sítích a není dostatečně odolná. O to větší překvapení pro mě bylo vidět tisíc náctiletých žáků středních škol z 27 různých zemí, kteří mají zájem a energii ovlivňovat politické dění a chtějí být jeho součástí. A navíc se nebojí prezentovat své názory přímo v srdci evropského politického dění, v jednacím sále Evropského parlamentu ve Štrasburku," dodala učitelka anglického jazyka pardubického Gymnázia Dašická.  

Rozšiřovali povědomí o Evropském parlamentu

Návštěvě Evropského parlamentu předcházela aktivní účast žáků pardubického Gymnázia Dašická v projektu European Parliament Ambasador Schools (EPAS). Celý loňský rok spravovali účty na sociálních sítích, kde informovali a rozšiřovali povědomí o Evropském parlamentu a jeho činnostech, organizovali tematické akce pro základní a mateřské školy. Zapojovali se do zajímavých debat s europoslanci České republiky a účastnili se workshopů s ostatními školami, které byly součástí tohoto projektu. Potkali se i s europoslankyní Markétou Gregorovou a předsedkyní Evropského parlamentu.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Gymnázium Dašická Pardubice